Roheline pidu

Laulu- ja tantsupeo korraldajad peavad oluliseks hoida peo jalajälge ümbritsevale võimalikult väiksena, kasutada võimalusel Eestimaist toorainet ja siin olemasolevaid ressursse. Lisaks korraldajatele peavad samu põhimõtteid silmas kõik suuremad partnerid ja hankijad, kelle ühise panusena juubelipidu sünnib ja teoks saab.

Sorteerime jäätmeid

Soovime, et laulu- ja tantsupeo käigus kokku kogutud jäätmed leiaksid võimalikult suurel hulgal tee ringlusesse ja ümbertöötlemisse. Selleks suuname inimesi Lauluväljakul ja Kalevi staadionil panditaarat ja muid jäätmeid eraldi sorteerima, nagu suurel hulgal Eesti inimestel tänaseks juba harjumuseks on saanud. Hanke käigus valitava partneri abiga korraldatakse võimalused nii peokülalistele kui ka toitlustajatele ja kauplejatele oma jäätmete sorteerimiseks, jäätmete äravedu ja edasine käitlemine. Põhjalikku jäätmete sorteerimist ootame sarnaselt teistele suurüritustele ka meie kõigilt toitlustajatelt ja kauplejatelt.

Taimsest toorainest toidunõud

Tänavusel laulu- ja tantsupeol on kasutusel uuenenud toidunõud, mis esmakordselt on valmistatud kiiresti taastuvast taimsest toorainest (maisist ja puidust). Kartongist supikausside jaoks vajaminev puit pärineb vastutustundlikult majandatud metsast ja osaliselt kasutatakse ka taaskasutatud kartongi, supilusikate tooraineks on mais.

Tallinna Lauluväljakul ja Kalevi Staadionil tegutsevad toitlustajad ei kasuta plastikust toodetud ühekordseid nõusid.

Kohalik tooraine

Laulu- ja tantsupeo toitlustuspartner Põltsamaa jagab osalejatele välja 180 000 supiportsjonit, mis valmivad 30 tonnist eestimaisest köögiviljast ja lihast. Suppi keedetakse mõõdukates kogustes, mis tähendab, et toorainesse suhtutakse säästlikult. Kokku kuulub tänavuse peo menüüsse viis erimaitselist suppi ja mõeldud on ka taimetoitlastele. Suppides on toorainena kasutatud Eesti liha ja köögivilju (kartul, porgand, kapsas ja punapeet), supid on säilitusainetevabad ning ei sisalda kunstlikke maitse- ega lõhnatugevdajaid. Kuna taimse toidu eelistamine on kasvav trend kogu maailmas, siis on tänavu esmakordselt menüüs ka kaks taimset suppi (lihata rassolnik ja läätse-köögivilja supp). Kohaliku tooraine kasutamine ja eelistamine välismaisele hoiab kokku ka selle transpordilt tekkivad mõjusid ümbritsevale.

Korduvkasutatav veepudel igale peolisele

Koostöös toitlustuspartneriga jagatakse tänavu kõigile laulu- ja tantsupeolistele peo korraldajate poolt korduvkasutatav veepudel, millega vähendatakse liigse plastprügi ja taara tekkimist. Kõigil peolistel on proovinädala jooksul võimalus ja ligipääs veele, kus oma veepudelit täita. Kui möödunud laulu- ja tantsupeol jagati peolistele välja ligikaudu 60 000 ühekordset veepudelit, siis on sel korral see asendatud korduvkasutatava pudeliga.

Kestvad ja praktilised meened

Laulu- ja tantsupeo meenete tootmisel ja valikul peame silmas, et igal tootel oleks kindel ja praktiline otstarve, need oleks kasutatavad ka pärast laulu- ja tantsupidu ning nendel oleks võimalikult pikk eluiga. Soovime, et suveniirid, mis juubelipidu meenutama jäävad, oleksid nutikad ja keskkonnasõbralikud.

Laulu- ja tantsupeo ametlikud t-särgid on toodetud koostöös Reet Ausiga ja kannavad Fair Trade ehk õiglase kaubanduse märki. Fair Trade märgis tagab, et arengumaade väiketalunikud saavad oma toote eest miinimumhinda (ingl minimum price), mis katab kulud ja võimaldab kestvat arengut; istanduste ja tootmisühistute töölised saavad inimväärset palka (ingl living wage) ja töötavad inimlikes tingimustes; tootmisprotsessis on keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu; õiglase kaubanduse hinnalisa või lisatulu kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks; tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest (www.fairtrade.ee).

Kõigiks materjalideks on kasutatud võimalikult palju naturaalset materjali ja tähelepanu on pööratud sellele, et toode oleks mitmekordse kasutusväärtusega. See haakub meenete müügi eest vastutava Sokisahtli sõnul ka laulu- ja tantsupeo kandva ideega luua asju, mis on kestvad ja meenutavad laulu- ja tantsupidu ka aastate pärast. Kokku on laulu- ja tantsupeo ametlikus kingipoes enam kui 30 toodet. Meenete tootmist ja müüki korraldab riigihanke korras Sokisahtel OÜ.

Keskkonnasäästlikumad materjalid

Premia toodetud laulu- ja tantsupeo erijäätise pakend on valmistatud paberist, mis on erandlik, kuna jäätise säilitamise puhul on kilepakend tõhusam lahendus kui paber – kile hoiab paremini temperatuuri (väljast tulev soojus ei pääse kergelt ligi ja jäätisest õhkuv külmus ei pääse omakorda välja). Laulupeo erijäätise puhul kasutatakse paberit, mis on keskkonnasõbralikum lahendus. Jäätist toodetakse väikeste partiide kaupa, et need jõuaksid võimalikult kiiresti tarbijateni ning ei veedaks pikalt aega ladudes.

Keskkonda silmas pidades on valitud ka meediale ja korraldajatele kaela riputatavad ja käel kantavad paelad. Kaelapaelad on toodetud bambusekiust, mis on looduslik materjal ning trükkimiseks kasutatakse veepõhiseid trükivärve.

Biogaasil põlev juubelipeo tuli

Laulu- ja tantsupeo tõrvikus põlev tuli põleb Eesti Gaasi toodetud rohe- ehk biogaasi põhjal, mis on toodetud kääritamise teel biojäätmetest. Biogaasi kohta on võimalik rohkem lugeda siit.