4.-7. juuli 2019
Laulu- ja tantsupeo alguseni
259päeva 20tundi 12minutit 17sekundit

Rahvamuusika

Rahvamuusika on rahva muusikaline emakeel, mis on meid läbi aja saatnud hällist hauani. Rahvamuusika ja pillimäng pole moeasi, vaid südameasi. See on südames leegitsev arm, mis on paljude inimeste sügavaim ja ehedaim eneseväljendusviis ning mis aitab väljendada tundeid, mida sõnadesse panna ei saa.

Rahvamuusikapidu on tänaseks saanud laulu- ja tantsupeo armastatud osaks ning loob võimaluse osaleda suurel juubelipeol ka sadadel rahvapillimängijatel üle Eesti.

2019. aasta laulu- ja tantsupeo raames toimuvale rahvamuusikapeole on oodatud registreerima igas vanuses rahvapillimängijad ja ansamblid. Nagu viimastel rahvamuusikapidudelgi, jagunevad ka sel korral muusikud vastavalt ansamblite koosseisule pilliliikidesse. Pilliliikideks on kandled, viiulid, lõõtspillid, näppepillid (mandoliinid, kitarrid, ukuleled), akordionid ning koondorkester (ühendab kõiki ansambleid, mis ei ole ühegi konkreetse pilli kesksed). Uuendusena soovime seekordsel peol tuua eraldi liigina välja ka torupillid.

Igal pilliliigil on omaette repertuaar, mille maht on olenevalt palade pikkusest umbes viis lugu. Peamiselt mängitakse lihtsaid rahvamuusikalugude seadeid, mis just selle peo jaoks luuakse. Kõik liigid astuvad oma kavaga üles rahvamuusikapeo kontserdil reedel, 5. juulil 2019. Nagu 2017. aasta noortepeolgi, toimub ka sel korral rahvamuusikapeo kontsert tantsuväljaku kõrval, mis rahvamuusikuid ja tantsijaid peo ajal rohkem ühendab. Kandled jagunevad omakorda kolmeks liigiks (väikekandled, rahvakandled, kromaatilised kandled) ning annavad omaette kontserdi “Kannelde Öö” Metodisti Kirikus peo avapäeval neljapäeval, 4. juulil.

Ansamblil, kes ei ole veel registreeritud laulupeoregistris, tuleb end rahvamuusikapeole kandideerimiseks esmalt laulupeoregistris kollektiivina arvele võtta (register.laulupidu.ee). Peole on oodatud ka üksikud pillimängijad, kes hetkel üheski ansamblis ei tegutse. Oma osalemissoovist koos valitud pilliliigiga tuleb sel juhul kirjutada aadressil muusika@errs.ee, et liituda spetsiaalse üksikpillimeeste kollektiiviga.

Õppematerjal tellitakse kollektiivi liikmele peole registreerimise käigus. Rahvamuusika noodiraamat ilmub septembris 2018. Noodiraamat sisaldab kõikide pilliliikide repertuaari ning põnevat informatsiooni lugude päritolu ja neid kunagi mänginud pillimeeste kohta. Lisaks noodile on enamikke lugusid võimalik õppida ka kuulmise teel õppevideote (valmivad sügisel 2018) ja arhiivisalvestiste põhjal.

Kuna noot on rahvamuusikas vaid abivahendiks lugude õppimisel ja paljud rahvamuusikaga tegelejad ei tunne ega peagi tundma nooti, on elementaarne, et rahvamuusikapeo kontserdil mängitakse lugusid peast. Seetõttu ei ole kohustuslik tellida noodiraamatut igale kollektiivi liikmele. Paberkandjal noodiraamat sisaldab vaid partituure, soovi korral saadetakse partiide noodid failidena registreerunud kollektiivide juhendajatele eraldi.

Rahvamuusikapeo repertuaariseminarid toimuvad septembri keskpaigas 2018 Tallinnas ja Tartus ning on eeskätt mõeldud kõigile kollektiivijuhtidele ja õpetajatele. Peole saamiseks tuleb osaleda kahes piirkondlikus eelproovis (jaanuar-veebruar ja märts-aprill 2019). Teine eelproov lõppeb omandatud repertuaari ettemänguga, mille põhjal selgub ka lõplik peole pääsejate nimekiri.

Registreerimine rahvamuusikapeole on avatud 23.01. – 23.02.2018.

Rohkem informatsiooni rahvamuusikapeo kohta saab soovi korral küsida peo loominguliselt juhilt Juhan Uppinilt (muusika@errs.ee).

Rahvamuusikapeo loominguline toimkond:

Juhan Uppin – loominguline juht, koondorkestri ja lõõtspillide liigijuht
Pille Karras – väikekannelde ja rahvakannelde liigijuht
Ella Maidre – kromaatiliste kannelde liigijuht
Katariin Raska – torupillide liigijuht
Joosep Sang – näppepillide liigijuht
Kristel Laas – akordionite liigijuht

XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ ajakava

 • Tuletulemine 1.06 (Tartu) – 3.07 (Tallinn)
 • Kontsert Tartus Maarja kirikus neljapäeval, 20. juunil
 • Laulu- ja tantsupeo nädala algus pühapäeval, 30. juunil
 • Tantsupeo peaproov-etendus neljapäeval, 4. juulil kell 15.00
 • Tantsupeo 1. etendus neljapäeval, 4. juulil kell 19.00
 • Tantsupeo 2. etendus reedel, 5. juulil kell 11.00
 • Tantsupeo 3. etendus reedel, 5. juulil kell 18.00
 • Rahvamuusikute kontsert reedel, 5. juulil kl 14.00
 • Rongkäik laupäeval, 6. juulil kl 13.00 – 18.00
 • Laulupeo 1. kontsert „Õpetajale“ laupäeval, 6. juulil kl 19.00
 • Laulupeo 2. kontsert pühapäeval, 7. juulil kl 14.00