XXVII laulu- ja XX tantsupeo visuaalne identiteet

Jälle on käes juubelipidu: esimesest laulupeost möödub 150 aastat ning toimub 20. tantsupidu. Kujunduses kajastame juubelit piduliku minimalismi ja aja kulgemise näitamisega.

Aja kulg muutub nähtavaks vanamoodsaid ja kaasaegseid kujunduselemente kõrvutades. Juubelipeo fotograafiks on Toomas Kalve, kes töötab laulupeo vanuste plaatkaameratega ajaloolises stiilis. Igal sobival võimalusel eksponeerime ajaloolisi reliikviaid.

Lisaks natüürmortidele pildistame seeria lavastatud kompositsioone. Need kujutavad tänapäeva moodsaid inimesi kaasaegses keskkonnas, aga on stiililt vanamoodsad. Fotolavastuste keskseks motiiviks on laul ja tants kui igapäevane elustiil. Osade piltide võttepaikadeks on hiljuti valminud kultuuriasutused ja avaliku ruumi osad, mis seostuvad elukvaliteedi arengu ja Eesti edulooga: ERM, Noblessner, Tallinna lennujaam jne. Osade piltide võttepaikadeks on aga Eesti märgilised maastikud, mis seostuvad tantsupeo teemadega.

Modellide valikul lähtume isikupärast ja kaasaegsest stilistikast. Rõivastuseks kaasaegne igapäeva- või pidurõivas. Lavastused on staatilised ja teatraalsed, mida tingib plaatkaamera. Stseenid on lõbusad, natuke koomilised ja anekdootlikud. Pisut eneseirooniat aitab lõdvendada laulu- ja tantsupidu ümbritsevat mažoorset paatost. Kõigil piltidel on leitmotiiviks laulu- ja tantsupeo tõrvik.

Graafilise disaini autor on Martin Rästa. Plakatil viime kokku vanamoodsad ja kaasaegsed kujunduselemendid. Foto on nostalgiliselt maneristlik natüürmort, mis moodustub laulu- ja tantsupeoga seotud reliikviatest ja kaasaegsetest esemetest. Graafiline stiil on aga kaasaegselt napp ja klaar. Kirjatüüp Travels on kergelt haaratav, klassikalise lõikega groteskkiri, mille sõbralik isikupära avaldub üksikutes tähtedes. Leitmotiiviks, mis graafilist disaini läbib, on diagonaalselt lõigatud raaminurk ja kolmnurk-liist. Mõlemad vihjavad rahvalikule ornamentikale, elavdavad plakatit ning seostuvad logoga.

Laulu- ja tantsupeo logo tuletub kolmnurkade kombineerimisest ning viitab nii vapile kui ka kaasaegsele prossile. Ta vorm on kompaktne, samas üllatav ja pilkupüüdev ning haakub kergesti graafilise disaini leitmotiividega. Logo saab kasutada kombinatsioonis nii mustri kui fotoga. Mustripind moodustub eri mastaapides kolmnurkade kombineerimisest. Vormiliselt on see laen rahvusmustrite loogikast. Sümboolsel tasandil viitab laulu- ja tantsupeo väga erinevate osalejate koostööle.

Laulu- ja tantsupeo kujunduste koloriidis domineerib punakaspruun toon, mis on laen XIX sajandi fotode seepiatoonist. Pruunile lisab jõudu ja värskust meresinine vastandtoon ning neid mõlemaid toetab neutraalselt mahe beež. Juubelipeo koloriit on soe ja sõbralik ning samas näitab piisavalt iseloomu, et olla äratuntav ja meeldejääv nagu üks hea pidu olla võikski.

Juubelipeo juhtmõte “minu arm” avaneb eri komponentide koostoimes. Nii “arm” kui “isamaa” on niivõrd avarad ja mitmekihilised mõisted, et saavad avalduda üksnes fragmentide kaudu.