Vaike Rajaste: minu jaoks on “minu arm” vanaema heinamaal

XX tantsupidu teeb sügava kummarduse 85 aasta pikkusele tantsupeo traditsioonile. Seetõttu on kõikidel rühmaliikidel repertuaaris varasemate tantsupidude armastatumad tantsupärlid. Kuid loomulikult ei puudu ka uus looming, just selleks tantsupeoks loodud tantsud.

XX tantsupeo idee autori ja pealavastaja Vaike Rajaste sõnul on tantsupeol kokku üksteist tantsuliiki ja igaüks neist saab oma esitustesse ka ühe vana pärli, mis tantsumurul veerema pannakse. “Repertuaaris on kõrvuti vana ja uus, rahvamuusika ja sümfooniline muusika. Palju on äratundmisrõõmu, aga rohkelt ka uut ja arendavat,” kirjeldab Rajaste.

“Kui rääkida laulu- ja tantsupeo juhtmõttest “Minu arm”, siis minu jaoks peitub see näiteks minu vanaema heinamaal lapsepõlves, kus ma oma onupojaga esimesed tantsusammud tegin. Tantsupeol kõnelemegi Eestimaa erinevatest paikadest, sest meist igaühel on erinevad kohad, mis meile olulised on,” ütleb Rajaste.

Kui varasematel pidudel on olnud nõnda, et üks liik lapsi ja teine liik täiskasvanuid pannakse ühte tantsu tantsima, siis sel korral on tantsupeo eestvedajate soov, et laste ja täiskasvanute kooslus saaks juba varem hakata koos tantsima. Seetõttu astub XX tantsupeol staadionimurule üks täiesti uus rühmaliik ehk pererühmad, kus tantsivad koos kaheksa täiskasvanut (soovitavalt segapaarid) ja 16 last, kes õpivad 2018-2019 õppeaastal 1.-5. klassis. Rühmaliigis ei saa osaleda Tallinnas ja Harjumaal tegutsevad kollektiivid. “Lõime sellise rühmaliigi, kuna väikestes kohtades ei pruugi olla enam nii palju lapsi, et terve rühm moodustada. Tahame, et ka väikeste kohtade lapsed peole saaksid,” selgitab Rajaste.

Tantsupeo muusikajuht on Tonio Tamra ning juba viimastele pidudele kohaselt kõlab ka sel korral tantsuväljakul elav muusika. Kuna palju on vanadest aegadest pärit sümfoonilist muusikat, siis on muusikajuhile paras väljakutse, kuidas need teosed endale uue kuue ja värske kõla saaksid. “Muusika on tantsu juures väga tähtis. Kui muusika vaatajat köidab, siis hakkab ta ka süvenenumalt jälgima tantsu,” iseloomustab Rajaste.

Oluliseks uuenduseks tantsupidude korralduses on sel korral ka asjaolu, et esimene etendus toimub juba neljapäeval. Reedel on tantsijatel veel kaks etendust.