Anna Raudkatsi rahvatantsupreemia saab Ene Jakobson

Anna Raudkatsi Fondi halduskogu otsusega pälvis 2019. aasta Anna Raudkatsi nimelise stipendiumi tantsuansambel Sõleke looja ja peaballettmeister Ene Jakobson, kes on rikastanud rahvatantsu repertuaari rohkem kui 200 eestiainelise tantsuga.

„Anna Raudkats on kinkinud tantsupeole Tuljaku, millest on saanud tantsupidude kroonitants. Mul on hea meel, et XX tantsupeol saame kinkida tantsijatele selle tantsu uue ilusa muusikaseade. Ene Jakobsoni elutöö on olnud selle tantsu ja tantsutraditsiooni edasikandmine. Ka sellel juubelipeol on lavastusmeeskonnas mitmeid tema õpilasi ning kavas tema loodud tantse. Ma olen südamest õnnelik, et just sel juubelipeol saab preemia Ene Jakobson,“ ütles Anna Raudkatsi Fondi halduskogu liige Vaike Rajaste. Tunnustuse annab XX tantsupeo „Minu arm“ esimesel etendusel 4. juulil üle peaminister Jüri Ratas.

Ene Jakobsoni aastatepikkune panus rahvatantsu arendamisse on Rajaste sõnul hindamatu. Ene Jakobsoni poolt loodud tantsud on kuulunud mitmete tantsupidude repertuaari alates 1987. aastast. Eriti oluliseks tuleb pidada tema panust laste- ja noorte tantsurepertuaari loomisel ja arendamisel. Ta on asendamatu rahvakultuuri kandja.

Ene Jakobsoni esitasid Anna Raudkatsi elutööpreemia kandidaadiks tantsuansambel Sõleke vilistlasrühmad. „Ene Jakobson on mõjutanud oma töö ja kirega Eesti kultuuri püsimajäämist ning selle tutvustamist maailmale, arendanud liikumis- ja tantsuharjumust sadadel lastel ning täiskasvanutel ja rikastanud rahvatantsu repertuaari rohkem kui 200 eestiainelise tantsuga. Ene Jakobson on tantsukogukonnas tuntud kui kirglik tantsuõpetaja, isikupärase käekirjaga koreograaf ning hinnatud oma mahuka õpetamise, suunamise ja mentori tööga,“ seisis Sõlekese vilistlasrühmade pöördumises.

Ene Jakobson on sündinud 31. juulil 1945, ta on armastatud tantsupedagoog, tantsulooja ja kirjeldaja, koreograaf-lavastaja, Tallinna Huvikeskuse Kullo tantsuansambli Sõleke looja ning peaballettmeister, ERRS tantsumentor.

Anna Raudkatsi stipendium on 1994. aastast välja antav elutööpreemia silmapaistva rahvatantsualase tegevuse eest. Auhinda annab välja Eesti Rahvuskultuuri Fondi Anna Raudkatsi Fond ning see antakse välja Anna Raudkatsi 5 või 0-ga lõppeval sünniaastapäeva aastal (Anna Raudkats sündis 23. veebruaril 1886) ja igal üldtantsupeol. Viimati Pälvis preemia 2016. aastal Maie Orav. Stipendiumi kätteandmist korraldavad Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös Eesti Rahvatantsu- ja Rahvamuusika Seltsiga.