Esimese päevaga läbis tuli Põlvamaal 110 kilomeetrit

Täna ja homme külastab laulu- ja tantsupeo tuli Põlvamaal kultuurilooliselt olulisi paikasid ja inimesi. Olulisemates peatuspunktides moodustatakse lauljate, tantsijate ja pillimeeste abiga üks täht juubelipeo juhtmõttest “minu arm”, et näidata näidata seeläbi kohalikke tegijaid. Esimese päeva lõpuks läbiti Põlvamaal teekonnast 110 kilomeetrit.

Tähtede moodustamisest valmivad kahe päeva jooksul droonikaadrid. “Me tahame droonivõtetest teha filmilindi, mida hiljem jagada nii Põlvamaale kui ka kogu Eestile sotsiaalmeedia vahendusel,” rääkis Põlvamaa kuraator Asser Jaanimets. Esimese päeva lõpuks moodustati seitsmest tähest neli.

Põlvamaa võttis Võrumaalt täna hommikul juubelitule hoida Kärgulas. Tule andsid Põlvamaale üle Antsla ja Võru vallajuhid. Tule võtsid vastu omakorda Kanepi omavalitsusjuhid, Põlvamaa Aasta Ema ja maakonna 2019. a laulu- ja tantsupeo kunstnik Epp Margna ning Põlvamaa Aasta isa, pillimees ja Kanepi Segakoori laulja Ülar Kõrge.

Esimese peatuse tegi tuli Kanepi kirikus, kus koguduse õpetaja Margit Lail õnnistas selle kogu edasiseks teekonnaks. Edasi liikus tuli tõrvikurongkäigu saatel kiriku juurest Kanepi seltsimaja juurde, kus pillimänguga võttis selle vastu Heino Tartes. Kui Võrumaalt oli tuld vastu võtmas 70-80 inimest, siis tervitas Jaanimetsa sõnul Kanepi seltsimajas tuld juba üle 200 inimese. Seltsimaja pargis moodustati kohalike tantsurühmade esituse läbi ka esimene peo juhtmõtte täht.

Edasisel teekonnal külastas laulu- ja tantsupeo tuli Cantervilla lossi, Valgejärve elanikke ning pikem peatus tehti Saverna Krootuse bussijaamas, kus Põlvamaa malevlased korrastasid ja värvisid laulu- ja tantsupeoliste bussijaama ootepaviljoni. Karilatsi talurahvamuuseumis võeti tuli vastu koristustalgute ja mänguväljakute korrastamisega, Võlva vallas külastati Vastse-Kuuste rahvamaja ning rongkäiguga liiguti ühiselt koolimaja parki, kus tervitati tuld “Tuljaku” tantsimisega.

Hilisõhtuks jõuab tuli Ahja kõlakotta, kus seda tervitavad naisansambel “Rukkirääk” ja Ahja kooli lapsed. Ahjal avaldatakse austust ka sealt pärit legendaarsele tantsujuhile Kristjan Toropile, kelle loodud tantsurühm Hõbesõlg tantsib Toropi seatud tantsu “Ingliskad”.

Õhtuks liigub tuli rongkäiguga Moostesse, kus seda tervitab kohalik mõisahärra Ülo Needo koos mõisakooli rahvaga. Moostes tehakse päeva viimane pildistamine, kui moodustatakse peo juhtmõttest täht “U”.

Põlvamaa tule teekonna esimese päeva lõpetab Mari Kalkuni ja Juhan Uppini ühiskontsert Põlva kultuurikeskuses. Öö veedab tuli Taevaskojas.