Lapsed saatsid 2eurose juubelilaulupeo mündi joonistuskonkursile peaaegu 8000 kavandit

Kahe kuu jooksul jõudis Eesti Panka peaaegu 8000 joonistust, mille seast valitakse välja laulupeo 150. juubelile pühendatud erikujundusega 2eurose mündi kujundus. Lõplik kujundus selgub 2018. aasta kevadel rahvahääletusel.

„Laste joonistuskonkursi populaarsus ületas igasuguseid ootusi. Rõõmustav oli näha, et lapsed haarasid nii innukalt kinni võimalusest teha vabariigi juubeli tähistamise vaimus üks eriline kingitus, mis jõuab nii Eesti kui ka Euroopa inimeste rahakotti. Tänan ka õpetajaid, kes tegid ära suure töö laste juhendamisel ja tööde saatmisel Eesti Panka,“ ütles keskpanga president Ardo Hansson. Hansson lisas, et selline kaasamine aitab tuua ühiskonnas olulisi sündmusi noortele lähemale.

Mündikonkursile laekus töid üldharidus- ja huvikoolidest ning lasteaedadest kogu Eestist. Kavandeid saatsid ka välismaal elavad Eesti noored. Joonistusi laekus klasside kaupa ja kõige rohkem võtsid konkursist osa üldhariduskoolid. Enim esitati kavandeid noorimas vanuseastmes ja kõige vähem gümnaasiumi astmes. Kokku esitati töid neljas vanusegrupis:

  • koolieelik kuni 3. klass: 3176 kavandit
  • 4.-6. klass: 2501 kavandit
  • 7.-9. klass: 1642 kavandit
  • gümnaasium ja kuni 19-aastased: 519 kavandit.

Vaata ka infograafikuid, milline oli kavandite piirkondlik jaotus ja vanusegruppide osakaal.

2018. aasta alguses koguneb žürii, kes valib saadetud joonistuste seast välja kaheksa kavandit, mis osalevad kevadel rahvahääletusel. Žüriisse kuuluvad 2019. aasta laulupeo peadirigent Peeter Perens, laulupeo dirigent Maret Alango, helilooja Pärt Uusberg, ERR lasteprogrammi vanemtoimetaja Margus Saar, kolm kunstnike liidu ja kolm Eesti Panga esindajat.

Rahvahääletusel võitnud kavandi järgi valmib 2eurone münt, mis jõuab käibele kogu euroalal. Igast vanusegrupist jõuab rahvahääletusele kaks tööd ja vanusegrupi parim saab auhinnaks iPad Pro koos joonistuspliiatsiga. Juhendajat, kelle abiga laekus konkursile kõige rohkem joonistusi, tunnustab Eesti Pank 1000-eurose kunstitarvete kinkekaardiga. Auhinnad antakse lastele ja juhendajale üle pärast rahvahääletuse lõppu.

Eesti Pank algatas koostöös Eesti Laulu-ja Tantsupeo SA ja ERR Lastejaamaga 2017. aasta sügisel laste ja noorte joonistuskonkursi. Konkursi eesmärk on leida joonistus, mille järgi kujundatakse 2019. aastal ringlusse tuleva laulupidude traditsioonile pühendatud erikujundusega 2eurone käibemünt.