Raadioteater tähistab 91. sünnipäeva kuuldemängu esietenduse otseülekandega

Sel reedel, 12. aprillil, tähistab Raadioteater oma 91. sünnipäeva, kui Vikerraadio ja ERRi kultuuriportaalis kõlab otseülekandes uhiuus kodumaine koguperekuuldemäng „Kusti“. Reedel kuulutatakse välja ka Raadioteatri tänavune näitlejapreemia laureaat.

Kuuldemängu kohta saab rohkem lugeda Pärnu Postimehest siin.

Koguperekuuldemäng „Kusti“ viib tagasi aega, mil Raadioteater ei olnud veel sündinudki. See on pilguheit ühe eestlaste armastatud suurmehe lapsepõlve nii, nagu see tema mälestuste põhjal olla võis – tulvil helisid, koerustükke ja mänge. Tuleb välja, et polegi väga vahet, kas elada täna või sada aastat tagasi, samasugused väänkaelad on poisiklutid ikka.

Ott Kiluski kirjutatud tekstis ja Kaili Viidase lavastatud kuuldemängus põimub fantaasia ajaloolise tõega. „Kusti“ on mõlemale esimene koostöö Raadioteatriga. Kuuldemängu osatäitjad on Pääru Oja, Kaia Skoblov, Robert Annus ja Veiko Tubin. Etenduses lööb kaasa ka Tallinna Poistekoor dirigent Lydia Rahula juhtimisel. Kuuldemängu helirežissöör on Külli Tüli, muusikaline kujundaja Siim Selis.

Traditsiooniliselt kuulutatakse sel reedel välja ka Raadioteatri näitlejapreemia laureaat. Preemia antakse möödunud hooaja parima osatäitmise eest kuuldemängus või järjejutu lugemise eest. Näitlejapreemia eesmärk on jäädvustada kuuldemängude pikka traditsiooni eesti kultuuris ja väärtustada avalikkuse silmis näitlejate tööd kunstilise sõnaga raadios. Esimese näitlejapreemia pälvis 1998. aastal Aarne Üksküla, aastate jooksul on auhinna saanud teiste seas Kalju Orro, Helene Vannari, Arvo Kukumägi, Anu Lamp, Tambet Tuisk, Tõnu Oja, Rein Oja jt.

Kuuldemängu „Kusti“ otseülekanne kõlab sel reedel kell 17.05 Vikerraadios ja on videos jälgitav ERR kultuuriportaalis.

Raadioteatri pikk ajalugu ulatub aastasse 1928, kui 24. veebruaril kõlas esimene kuuldemäng. Traditsiooniliselt tähistab Raadioteater sünnipäeva 12.  aprillil, legendaarse raadiomehe ja esimese kuuldemängulavastaja Felix Moori sünnipäeval.

Raadioteater loob tänapäevase audioesteetikaga teoseid ERR-i raadioprogrammidele, salvestab Eesti näitlejate hääli ning tutvustab ja arendab algupärast dramaturgiat. Raadioteatris valmivad ERR-i raadioprogrammidele saated, sh kuuldemäng, järjejutt, Raadio Ööülikool, Luuleruum, Üks lugu, lastejutud. Ainuüksi kuuldemänge on heliarhiivis 2000 ringis, järjejutusaateid ligikaudu 3000. Raadioteatri loomingut kuuleb Vikerraadios, Klassikaraadios, Raadio 2-s, saateid saab järelkuulata raadioprogrammide kodulehtedelt ning Raadioteatri ja Õhtujutu mobiilirakendusest.