Rahvarõivaste kandmisest XX tantsupeol

Reedel, 30. märtsil avaldas ERR-i portaal kirjutise rahvariiete nõudest 2019.aasta tantsupeol, mida Postimees.ee omakorda jagas. Artiklitest ja kajastustest jääb mulje, justkui oleks rahvariiete kandmine rahvatantsupeol midagi uut, kuid see ei vasta tõele. Rahvariietele on väga palju tähelepanu pööratud ka kõigil varasematel tantsupidudel tantsupidude 85 aasta pikkuse ajaloo jooksul.

Autentsete rahvariiete kandmise nõue ei ole järgmisel suvel toimuval tantsupeol osalemistingimustes esmakordselt. Näiteks juhiti rahvarõivaste autentsusele ja kandmise korrektsusele peol osalejate tähelepanu kõige viimati ka eelmistel, 2014. aasta üldtantsupeol “Puudutus” ning  2017. aasta noortepeol “Mina jään” osalemise ja ettetantsimise tingimustes. Seega ei ole seekordne üleskutse midagi uut ega erakordset. Oluline on ka märkida, et juba tegutsevatel rahvatantsurühmadel on üldjuhul sobilikud rahvarõivakomplektid juba olemas.

Viimaste pidude eel on muuhulgas toimunud eraldi rahvariide-alaseid seminare, tegutseb rahvarõivaste valmistajate kool Rahvakultuuri Keskuses ning tantsuväljakul on olnud kohal Eesti Rahva Muuseum, et anda nõu ning aidata esinemisriideid peo ajal kohendada.

Rahvarõivaste valmistamisel kasutatakse loomulikult tänapäevaseid materjale ning kui näiteks kõrgete tanude asemel on otsitud arhiividest ja muuseumidest teisi sama kihelkonna peakatteid, mis on tantsimiseks mugavamad, ei ole see kunagi keelatud olnud. Autentsuse all on peetud ennekõike silmas riidekomplektide kihelkondlikku päritolu, milleks peol kindlasti ei ole linased suvised stiliseeritud kleidid-seelikud.

Nii rahvariidekomplektide kui vattide-kuubede osas on meil kavas luua võimalused paremaks infovahetuseks, et oleks võimalus kokku viia kollektiive, kellel mõningaid rõivaid üle või puudu ning seeläbi leida lahendusi, et kõik saaksid tantsupeol kauneid rahvarõivaid kanda.

Oleme hea meelega kõigile valmis selgitusi jagama ja abistama, kus saame ja oskame. Samuti oleme tänulikud info jagamisel, et rahvatantsupeoks valmistujaid igati toetada.

Lugupidamisega!

XX tantsupeo pealavastaja
Vaike Rajaste