Tule teekonna Raplamaa esimene päev kulmineerus kontserdi ja tule jagamisega Kohila Vabadussamba platsil

Täna hommikul asus tuli teele Koluvere lossi jalamil, kus läänemaalased andsid tule üle Raplamaale. Raplamaal läbib tuli kahe päeva jooksul ligikaudu 300 kilomeetrit ja külastab selle käigus kõiki maakonna vallakeskuseid ja väiksemaid paikasid. Mõlemal õhtul tervitatakse tuld suurema simmani ja pidustustega.

Esimese pikema peatuse tegi tuli Märjamaal, kus tuld tervitasid õpilaste rahvamuusikaansabel Naksitralllid. Tuld jagati kõigile kohalikele soovijatele ning juubelipeo tulest süttinud küünaldega mälestati ka neid, kes on meie seast lahkunud. Järgmisena tervitasid tuld naisrahvatantsurühm Varbola Piigad ja naiskoor Astra. Hageri kihelkonna Adila külaelanikud olid tule tervitamiseks ettevalmistanud kontserdi. Tuli peatus ka Hageri hooldekogu hoovis, kus Hageri kooliõpilased ja Suhtlema lasteaia lapsed esinesid ettevalmistatud laulude, tantsude ja luuletustega.

Hageri hooldekodu juhataja Urmas Soomere sõnul on tule tervitamiseks hooldekogu vägagi sobilik paik, kuna nii saab laulupeo rõõmu tuua lähemale ka meie kallitele inimestele, kel ise laulupidu vaatama tulla pole enam võimalik. “Memmedele ja taatidele on Tule Tulemine nostalgiline mälestus, millega meenuvad varasemad peokogemused. Televiisor on üks asi, kuid elavat pidu ise kogeda on eriline hetk, millega meenuvad ilusad mälestused,” lisas Soomere.

Kohila mõisas tervitasid tuld laulu ja tantsuga kohaliku Mõisakooli lapsed ja õpetajad, kust liiguti rongkäiguga mööda Vabaduse tänavat ja Kapa männikut mööda Koidula Gümnaasiumi ette, kus tervitas tuld koolipere. Päeva esimene pool kulmineerus kontserdi ja ühislaulmisega Kohila südames – äsja renoveeritud Vabadussamba platsil, kus Kohila vald andis tule üle Kehtna valla vabatahtlikule päästekomandole.

Raplamaa kuraatori Heli Lintsi sõnul on läinud tule hoidmise ja kandmise esimene päev maakonnas üle ootuste hästi. “Esiteks on vedanud ilmaga ning teiseks on ka inimestega – tuld on tervitama tulnud äärmiselt palju südamlikke inimesi, kes kõik on saanud oma enda pühendumuse kaudu osaks sellel teekonnal laulu- ja tantsupeo poole,” lisas Lints.

Õhtul tervitavad tuld Kaeva raudteejaamas Kaeva trummikool, kust tuli liigub hobuvankril ja rahvatantsijate saatel Kehtnasse. Teatetantsu põhimõtteid järgides koos lauljate ja tantsijatega jõuab juubelipeo tuli õhtuks Kehtna laululavale. Raplamaa esimene päev lõpeb Kehtna valla kooridelt, rahvatantsijatelt ja võimlejatelt kontserdiga kohalikul laululaval, kus tulest süüdatakse ka küünal, mille rahvatantsijate esindus viib Ullo Toomi mälestuskivi juurde.