Väliseesti tantsurühmad annavad laulu- ja tantsupeonädalal eraldi kontserdi

Tallinnas Vabaduse väljakul toimub 7. juulil algusega kell 12.00 väliseesti tantsurühmade kontsert „Ühendusmaa on Eestimaa“. Ühtekokku astuvad üles 340 tantsijat 25 tantsurühmast, mis tegutsevad 13 erinevas riigis.

Väliseesti rühmadega tegelevad igapäevaselt nii kohapealsed kui ka Eestist külla sõitvad õpetajad hoidmaks otseühendust Eesti kultuuriruumiga. Eesti tantsu harrastatakse Soomes, Rootsis, Norras, Belgias, Hollandis, USAs, Kanadas, Austraalias, Türgis, Inglismaal, Saksamaal, Iirimaal, Luksemburgis, Šveitsis, Venemaal, Tšehhis.

Kontserdi idee tekkis MTÜ Tantsupeomuuseum meeskonnal eesotsas Angela Arraste ja Ülo Luhtiga juba ​2018. aasta augustis, mil toimus Eestis (Kihnu-Paikuse) väliseesti tantsuõpetajate suvekursus. Seoses positiivse tõdemusega, et 2019. aasta üldtantsupeole „Minu arm“ registreerus rekordarv väliseesti tantsurühmi, otsustatigi plaanitu teoks teha.

“Ühendusmaa on Eestimaa” toob need rühmad kokku ühisele tantsuväljakule, et tutvustada publikule mujal tegutsevaid ning uhkelt ja jõudsalt Eesti kultuuri kandvaid kollektiive. Igal rühmal on enda põnev lugu ja traditsioonid, mida hoitakse Eesti kultuuri säilitamiseks regulaarselt koos käies. Lisaks väga kirevale ajaloole on igal rühmal enda nägu ja kohati eriline viis mõne tantsu tantsimisel: nii nagu igas Eestimaa külas tantsitakse pärimustantse natuke omal moel, nii on teatud eripärad kujunenud välja ka väljaspool Eestit tegutsevatel rühmadel.

Mitmetes maailma paikades tantsitakse Eesti tantse ja kantakse Eesti vaimsust. Kui koos mõtlemine loob ühise mõttevälja, siis koos tantsimine loob ühise ruumi ehk ühendusmaa. Globaalse Eesti teema on aktuaalne ning ühise Eesti nägemine ka väljaspool meie riigi piire saab üha olulisemaks. Kontserdi lõpus palutakse ka pealtvaatajad tantsima, et ühise Eesti mõtet veelgi toetada.

“Ühendusmaa on Eestimaa” lavastajateks on Karmen Ong ja Jaan Ulst. Projekti eestvedajaks on MTÜ Tantsupeomuuseum. Kontserdi pikkus on 50 minutit ja üritus on kõigile tasuta.

Toetajad on Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital, Tallinna Kultuuriamet, Tallinna linn, Integratsiooni Sihtasutus ja Tallinna Kesklinna Valitsus. Koostööpartnerid on Tallinna Teeninduskooli õpilaskodu, rahvakunstiansambel Leigarid ja rahvakultuuriselts Koidupuna.

Kontserdi info leiab ka ​https://www.facebook.com/events/527386371131430/​.