Vana dirigendipult sai peale dirigentide nimed

Eile tänas laulupeo peadirigent Peeter Perens koos lavale kogunenud ühendkooriga lauluväljakul uue dirigendipuldi loojaid. Seni kasutusel olnud dirigendipult, mis on pärit aastast 1960, jääb lauluväljakul väärikale kohale kõigile vaatamiseks. Vana dirigendipult sai Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta ning Tallinna lauluväljaku koostööna restaureeritud ning on tänasest lauluväljakul väärikal kohal kõigile vaatamiseks.

Uue dirigendipuldi konkursi käivitaja Argo Peever võttis südameasjaks ka vana ja väärika puldi taastamise ning eksponeerimise. Laulu- ja tantsupeo ajaloolane Kadi Kähär-Peterson koostas ajaloolise ülevaate kõigist neist dirigentidest, kes sealt aastatel 1960-2017 laulupidusid on juhatanud. Kokku on 57 aasta jooksul kooride ja orkestrite ees seisnud 157 dirigenti.

Lauluväljaku juht Urmo Saareoja sõnul on vana dirigendipuldi näol tegemist tõelise väärtusega, mida oleks patt peidus hoida, mistõttu püsitati see juubelilaulupeo alguseks Tallinna lauluväljaku Mäe alale kõigile vaatamiseks. Seni 1960. aastast kasutusel olnud ja laulupidusid teeninud dirigendipult on esimene oluline osa Tallinna lauluväljakule rajatavast püsinäitusest.

“Restaureerisime dirigendipulti ajatruude vahendite ja töötehnikaga, et tulemus oleks võimalikult algupärane. Nüüd ootab värske ilme saanud vana dirigendipult uudistajaid. Tegemist on esimese sammuga rajamaks Lauluväljakule püsinäitus, mis annaks külastajatele edasi meie laulupidude ajaloo ja selle rolli ühe rahva saatuse kujunemises,” rääkis Saareoja.

Eesti laulu  ja tantsu juubeliaasta projektijuht Sten Weidebaumi sõnul ei ole selle dirigendipuldi näol tegemist lihtsalt poodiumiga. „Võib liialdamata öelda, et sellest puldist on nende aastate jooksul juhitud Eesti saatust,“ ütles Weidebaum.

Vana dirigendipult asub Lasnamäe värava läheduses ning see jääb lauluväljakule nähtavale kohale ka edaspidi.