Võrumaa viis juubelitule puusuuskadel savvusanna

Täna hommikul veel Valgamaal tõusnud juubelituli saadeti võrukate poole teele hobukaarikul mööda iidse Mehkamaa Mõniste mõisaparki. Lauslõõskava ilmaga tehti suusakeskuses sporti talve kombel ning tuli süüdati vana Võrumaa kombel suitsusaunas ehk võru keeles savvusannas. Täna üle Võrumaal tiirutanud tuli jääb õhtuks puhkama Võru Katariina kirikusse.

Piduliku tõrviku võtsid võrukad vastu Mõniste ajaloolises pargis laulu ja tantsuga. Esinesid ansamblid Laulu-Mehkardid, Metsavenna kapell ja Varstu laululapsed. Tuld võis enda kodukoldesse viia igaüks. Edasi jõudis teekond Kangsti külaplatsi teeristile. Tulele sõitis vastu kohalik motoklubi kahe vana veneaegse ralliautoga, kes saatsid tule omakorda Rõuge poole teele. Retkele õhkis hoogu juurde lõõtsamängija Malle Vissel, Varstu laululapsed ning ansambel Piiri Peal.

Rõuges tegi tuli kontserdiga kummarduse eesti rahva jätkusuutlikkuse auks kõigile meie emadele 3,6 meetri kõrguse Eesti Ema monumendi ees. Esinesid Rõuge segakoor ja koolikoorid, Jaanipeebu kitarrikooli õpilased ning Vastseliina-Misso puhkpilliorkester. Tantsisid Rõuge lasteaia ja koolilapsed ning Murueided.

Haanja suusakeskuses suvepäikese all tehti kohale iseloomulikult talisporti. Tantsurühm Murueided koos suusaklubi lastega lõid meeleoluka suusabaasi tantsupeo ning Haanjamaa spordikeskuse juhatuse liige Anti Saarepuu liugles koos tuletõrvikuga mööda muru ja asfalti läbi suusakeskuse finišisse. Juubelituli jagati kohalike linnaelanikega ning viidi ühes nendega Suurele Munamäele.

Mooska taluperenaine Eda Veeroja koos Haanja noortega luges saunasõnu ning seejärel süüdati UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud Võru suitsusauna ehk Võru keeles Savvusanni kolle. Üles astusid Elo Ilo kapell, Haanja tantsu-mängu laulu selts, väikekandle mängijad ja Haanjamaa keelepesa õpilased.

Uue-Saalusest liikus tuli Haanimiihhi Nõvvokoja ratsahobustel Hertsogi ja Vironia kandel Iskna ojani, kus on ajaloolise Haanjamaa kultuuripiirkonna piir. Seal võttis tule vastu Võru valla esindus ja Vastseliina piirkonna isetegevuslased. Valla esindajad kinkisid üksteisele tänutäheks nii leiba kui ka pannkooke. Seejärel suunduti Vastseliina rahvamaja juurde, kus vahvad pastlad tegid tänutantsu tantsumemme Helju Müürsepa auks temanimelise pingi juures.

Tulesära viidi ka Vastseliina Piiskoplinnusesse ning kiviviske kaugusel, Meremäe vaatetornis anti tuli üle Setomaa tulekandjaile, pärast mida sooviti Jumalamäel, Peko kuju jalamil, laulu- ja tantsupeole head ilma.

Setomaa vallavanem Raul Kudre sõnul on tuli läbi aegade rahvale au teinud. Ta lisas, et kui kõik heasse ilma usuvad, siis ega see tulemata ei jää. Selleks, et soovi kindlustada, sai Peko selga ka laulu- ja tantsupeo vihmakeebi ning ohvrianniks kingiti münte.

Lõuna-Eesti maastik viis tule läbi maalilise Võrumaa. Leelo saatel tervitati tuld Värska talumuuseumis Mikitamäe tsässonaadis, Niitsiku kohvikus, Lepassaare raudteejaamas ning Lasva kultuurimajas.

Võrumaa kuraatori Aigi Palli sõnul on Võrumaa Tule Tulemise päeva kandnud see, mida maakonda kõige enam iseloomustab. “Võru maakonda kuulub kaks ummamuudu kultuuri – Vana-Võru ja Setomaa, ühest küljest väga sarnased ja lähedased, teisest küljest aga väga erinevad ja ainulaadsed oma kommete, traditsioonide ja usukumuse väega,” rääkis Pall. Ta lisas, et terve maakonna kultuur on täna kogu Eestile ehedalt välja paistnud.

Õhtul tehti jalad ja hääled soojaks Võru maakonna Kubija vabaõhulaval laulu- ja tantsupeol “Võru vere värinal”. Kubija vabaõhulaval – sealt saadetakse innukas piduline ööseks puhkama Võru Katariina kirikusse. Homme tervitatakse tuld kontserdiga uuel Võru linna keskväljakul ning saadetakse Antsla valla poole teele. Võrumaa Tule Tulemise lõpetab homme õhtil simman Tamme-Lauri tamme juurde.