XXVII laulupeo avakontsert teeb kummarduse õpetajatele

Täna õhtul toimuv XXVII laulupeo „Minu arm“ avakontsert teeb ekskursiooniga eesti muusikalukku sügava kummarduse kõikidele õpetajatele. Kõlavad eesti muusika olulisemad teosed, orkestrimuusika ning õhtu lõpetavad lava ja rahvaga koos lauldavad ühislaulud.

Avakontserdi kava on koostatud eesti heliloojate ja nende õpetajate loodud muusikast. Ajaliselt raamistavad laulupeo esimesel päeval kõlavaid teoseid Jānis Cimze 1872. aastal ilmunud lugu “Rīga dimd“ ja Tauno Aintsi 2017. aastal loodud laul “Üksi pole keegi”.

„Pöörame täna pilgu oma muusikalistele eelkäijatele ning toome välja säravamad numbrid meie muusika kullafondist,“ kinnitas muusikajuht Siim Selis. Kõik täiskasvanute valikkoorid veedavad tänase kontserdi laval, valiklastekoor tuleb lavale esitama Arvo Pärdi „Meie aed“ ning liitub siis jälle kontserdi lõpuosas, mil kõlavad ühislaulud rahvaga.

Ühislauludena kõlavad kolm lugu: Tauno Aintsi „Üksi pole keegi“, Karl August Hermanni „Puud ma laulan haljusesse“ ja „Kungla rahvas“. Esmakordselt kõlab laulupeol ka kaks soolopala: Villem Kapi „Kui lõpeb suvepäeva viimne vine“ ja Artur Lemba „Armastuse poeem“.

Laulupeo lavastaja Kaili Viidase sõnul on laulupidudel kujunenud välja üsna kindel vorm. „Klassikalises mõttes teatraalsusel ei ole laulupeo lavastuskontseptsioonis kohta. Seetõttu on lavastuslikud vahendid selleks suhteliselt napid: hääl, tekstilised vahepalad, muusikalised kõllid, aga ka erinevad tehnilised lahendused,“ ütles Viidas.

Avakontserdile on loodud spetsiaalne valgusrežii ning väljakuekraanide pildirežii. Nii avakontserdil kui homsel laulupeo suurkontserdil kõlavad vahetekstid ja teadustused näitlejate Priit Loogi ja Maiken Schmidti esituses.

XXVII laulupeo „Minu arm“ avakontsert algab kell 19.00 ning lõppeb orienteeruvalt kell 23.30. Lauluväljaku väravad avatakse kell 14.00. Rongkäigu toimumise ajal on Mere värav kasutamiseks ainult rongkäigus osalejatele ning külalistel palume  sisenemiseks kasutada Oru ja Lasnamäe väravaid.

Lauluväljakul on tänu heale koostööle Tallinna lauluväljakuga mõlemal päeval kõikidel võimalik tasuta kasutada Oru ja Mere värava läheduses asuvad lauluväljaku statsionaarseid tualette. Lisaks on korraldajate poolt lauluväljakule paigaldatud 250 välikäimlat, mis on samuti kõigile tasuta.

Peo korraldajad paluvad kõigil oma prügi sorteerida. Eraldi sorteerimiseks on lauluväljakule paigaldatud nii panditaara kui segaolmejäätmete konteinerid. See on väike samm igale peolisele, aga koos astume suure sammu puhtama homse poole.