XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemise pressibriif 5.-6. juuni 2019

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

Kolmapäev, 5. juuni 2019

 • Kell 10.00 saabub tuli traditsioonilise halulaeva HiiuIngel pardal Haapsalu Veskiviigi sadamasse, kus tuld tervitavad pillimehed ning tantsujuhi Heljo Talmeti tantsuga „Kalurineiud“ esineb samanimeline naisrahvatantsurühm. Tuld tuleb tervitama ka Lääne maakonda kuuluva Vormsi saare esindus, rahvatantsurühm ja käsitööselts. Sadamas tehakse kummardus kunagistele kultuuritegelastele: Cyrillus Kreek, Tõnu Paomets, Helga Kariis, Aasa Ellerhein. Rahvakultuurikollektiivid viivad kohalikust paekivist valmistatud alustel ja tulest süüdatud küünlad loomeinimeste haudadele.
 • Kell 11.00 Haapsalu Toomkirikus võtab tule vastu piiskop Tiit Salumäe, paekivist alusel laulupeotuli asetatakse emaaltarile.
 • Kell 11.45 tuli jõuab Haapsalu koolide õpilaste ja puhkpillimängijate saatel NOBE tuleautoga Haapsalu raudteejaama.
 • Kell 13.00 tuli võetakse vastu Asuküla koolimaja juures, kus tuld tervitab pasunakoor. Kohalik seltsimaja on üks Ridala kihelkonna hariduse- ja seltsielu hällidest. Tähistatakse 125 aasta möödumist esimesest ilmalikust kontserdist ja näitemängust, mis pani aluse Asuküla pasunakoori, laulukooride ja näitemängu edendamisele. Asuküla, Ungru ja Kiltsi laulukoorid on võtnud osa nii Läänemaa kui ka üldlaulupidudest. Seltsimajas esitatakse katkend 1897. aasta näitemängust „Inimese hind ja väimehe väärtus“.
 • Kell 14.45-17.00 toimub aiapidu Võnnu seltsimaja juures, kus laulavad DO-RE-Mi laululapsed, mängivad puhkpillid ja rahvamuusikud ning on ka väljapanek Võnnu seltsielu minevikust. Toimub EV 100 tahvli avamine koolimaja seinal.
 • Kell 17.50 antakse tuli Haapsalus Posti tänaval asuva veetorni juures pidulikult üle Läänemaa laulu- ja tantsupeo rongkäigule, et võtta suund koos rongkäiguga Haapsalu piiskopilinnusesse. Laulupeotuld kannavad rongkäigu ees Läänemaa kõige kauem järjepidevalt tegutsenud rahvatantsurühma West tantsijad.
 • Kell 19.00-21.00 Haapsalu piiskopilinnuses toimub Läänemaa rahvapidu „Ilmaratas“, kus esinevad koorid, tantsurühmad ja orkestrid. Rahvapeo lõppedes annab Haapsalu linnapea Urmas Sukles peotule edasi Lääne-Nigula vallavolikogu esimehele Neeme Suurele, kes selle Martna kirikusse ööbima toimetab.
 • Kell 21.45 tuli jõuab Martna kiriku juurde, kus toimub Käsikellade ansambli kontsert. Külas on sõpruskoguduse koorid Soomest ja Rootsist. Kirikus toimub öölaulupidu.

Neljapäev, 6. juuni 2019

 • Kell 8.00-8.30 tulisõidab Martnast lahtise autoga Taeblasse, kus seda tervitatakse Lääne-Nigula vallamaja ees.
 • Kell 9.20 Oru kooli lastekoor ja segakoor tervitavad laulupeotuld Linnamäel, LASi maja ees.
 • Kell 10.30 Noarootsis, Pürksi kultuurimaja ees asuval lipuväljakul tervitatakse tuld.
 • Kell 11.45 Nõva kandi inimesed tervitavad tuld Nõva koolimaja ees asuval lipuplatsil.
 • Kell 14.00 Risti kandi inimesed ja kool tervitavad laulupeotuld Risti kooli sisehoovis.
 • Kell 15.00 tuld tervitatakse Palivere noortekeskuse esisel platsil.
 • Kell 17.00 tuli võetakse vastu Kullamaa kiriku juures.
 • Kell 18.00 Kullamaa lipuplatsil toimub tule tervituskontsert ja tule saatmine ööbima Kullamaa kirikusse.

7. juunil kell 10.00 toimub tule ära saatmine Koluvere lossi õuelt. Lossiõue sõidavad tuleviijad hobukalessiga, lossi rõdul musitseerivad rahvamuusikud Kail ja Endrik Vislad. Esinevad Kullamaa kooli rahvatantsijad. Lossi õuest viivad laulupeotule välja juba raplamaalased.

NB: Kõik kellaajad on orienteeruvad ning võivad Tule Tulemise käigus veidi muutuda!

Lisainfot Läänemaal toimuvate sündmuste kohta on valmis jagama:
XXVII laulu- ja XX tantsupeo Lääne maakonna kuraator Marju Viitmaa
Telefon: 5229 831
E-mail: marju.viitmaa@rahvakultuur.ee

Läänemaal liigub Tule Tulemisega kaasas ning on valmis Teid aitama:
Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum
Telefon: 523 6239
E-mail: sten@laulupidu.ee

 • Tule Tulemise teekonda saatvate ametlike fotograafide jäädvustused jõuavad jooksvalt Dropboxi kaustaning need on väljaannetele vabalt kasutamiseks / juurde palume märkida fotograafi nime. Tule Tulemise ametlik teemaviide sotsiaalmeedias on #tuletulemine
 • Lisainfot Tule Tulemise kohta leiab kodulehelt: tuletulemine.ee/
 • Kõik Tule Tulemise sündmused on kantud NaviCupi kaardirakendusele, kust näeb muuhulgas, kus tuli reaalajas liigub: https://navicup.com/public/embed/tule-tulemine-2019/
 • Laulu- ja tantsupeost ning sellele eelnevast Tule Tulemisest annab ülevaate ametlik äpp „Laulupidu“, mille saab mobiilirakendusse tõmmata kas Google Play’st või App Store’ist.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus jagab ajakirjanikele ning lisab kodulehele www.laulupidu.eeenne igasse maakonda jõudmist sarnaseid ülevaateid tuleteekonnal toimuvast. Lisaks jagatakse pressiteadete vahendusel infot Tule Tulemise tippsündmustest.