Presidendi teenetemärgi pälvib kolm laulu- ja tantsupeo liikumisega seotud inimest

President Kersti Kaljulaid annab tänavu vabariigi aastapäeva eel teenetemärgid 112 inimesele, kelle pühendunud tegevust märgiga tunnustatakse. Teenetemärgi saavad ka kolm laulu- ja tantsupeo liikumisega seotud inimest.

Reet Piiri, eesti rahvarõivakultuuri hoidja ja edendaja, Valgetähe V klass

Reet Piiri on Eesti ajaloolane ja etnoloog. Ta on eesti rahvarõivakultuuri hoidja ja edendaja. Alates 1978. aastast töötab ka Eesti Rahva Muuseumis rahvarõivaeksperdina ja on läbi aastakümnete valdkonna uurimise ja tutvustamise eest seisnud.

Reet Piiri ekspertnõu on vajanud lugematud koorid ja tantsurühmad ning tema teadmistele on rajatud tänapäevane rahvarõivastest arendatud disain. Piiri sulest on ilmunud üle 100 monograafia ja artikli Eesti rahvarõivastest.

Piiri peab presidendilt teenetemärgi saamist suureks tunnustuseks ja on meelitatud, et tema elutööd on märgatud. Lisaks leiab Piiri, et see on tunnustus ka meie kaunile rahvarõivale.

„Rahvariietest rääkides on ikka läinud arutamiseks, kuidas ja miks on meil Eesti rahvarõivas elavana püsinud. Peamiseks põhjuseks on kindlasti meie laulu- ja tantsupidude traditsioon, kuna rahvarõivas elab edasi just inimestes. Kui ei ole neid, kes tahaks rahvarõivaid kanda, siis ei oleks vajadus ka inimeste järgi, kes oskaks neid valmistada. Nii püsivad traditsioonid,“ rääkis Piiri ja lisas, et võimalus teadmistega ja oskustega panustada valmistab talle siirast rõõmu.

 

Tuule Kann, pärimusmuusik ja kandleõpetaja, Valgetähe V klass

Tuule Kann õpetab Vanalinna Muusikakoolis ja Georg Otsa nimelises muusikakoolis nii lastele kui täiskasvanud professionaalsetele mängijatele kandlemängu. Samuti on ta pikalt tegelenud kandlemuusika uurimisega nii Eestis, Karjalas, Baltimaades kui Loode-Venemaal.

Ta on tänavuse rahvamuusikapeo avakontserdi „Kannelde öö“ kaaslooja. Rahvamuusikapeo kunstilise juhi Juhan Uppini sõnul on Tuule Kanni näol tegemist inimesega, kes liialdamata omab eesti kandlest kõige avaramat pilti. „Ta käsi on kolmekümne aasta jooksul olnud mängus nii arhailise väikekandle, uuema rahvakandle kui uusima kromaatilise kontsertkandle arengus,“ rääkis Uppin.

Tuule Kanni võlub kandle puhul selle mitmekülgsus. „See pill areneb nii minevikku ehk mis oli see vana arhailine kannel, aga see lagi, kuhu see areneb ja mida tehakse elektroonikaga, seda piiri me ei näe,“ rääkis Kann.

 

Urve Uusberg, kohaliku kultuuri- ja hariduselu edendaja Raplamaal, Valgetähe V klass

Urve Uusberg on pikaajaline dirigent. Ta on Riinimanda kooristuudio asutaja ja dirigent, mille juures tegutsevad ka noortekoor Mitte-Riinimanda, Riinimanda lastekoor, Mitte-Riinimanda vilistlaskoor ja koor august07.

Lisaks kooride juhatamisele tegutseb ta Raplas ka hinnatud psühholoogina ning on kohaliku kultuuri- ja hariduselu edendaja Raplamaal.

Uusbergi sõnul sai ta esimese õnnitluse kolleegilt, kes ütles, et tema teenetemärgi pälvimine on rõõmusõnum kogu valdkonnale. „Selliselt mõeldes muutub isiklik heameel millekski suuremaks. Kasutan selle tähelepanu raames võimalust tõsta esile iga koorijuht, kes valmistab ette lauljaid suurele peole, sest iga üks neist on väärt väga suurt tunnustust. Austus on väärtus, mis hoiab laulupidu ühtse ja tugevana,“ rääkis Uusberg.