Segakoore oodatakse osalema laulukonkursil „Kannel“

Segakooride liigijuhid kuulutasid välja lauluvõistluse nimega „Kannel“, kuhu on oodatud osalema kõik 2019. aasta laulupeole registreerinud segakoorid.

Segakooride liigi dirigendi Rasmus Puuri sõnul tekkis võistluse idee esimestes segakooride eelproovides, kui selgus, et palju muret ja vaeva põhjustanud Hain Hõlpuse pala „Kannel“ on tegelikult kooridel väga hästi selgeks õpitud.

„Ühes proovis mõtlesimegi imestusega, et küll see koor laulis nüüd nii hästi, et võiksime neile lausa „Kandle“ laulu eripreemia anda,“ kirjeldas Puur võistluse idee sündi.

Häid etteasteid tuli aga proovis ridamisi ja rõõmsaid emotsioone teosega jätkus ka järgmistes proovides. Seetõttu otsustatigi tunnustada kõiki koore ja lauljaid, kes selle looga on suurt vaeva näinud ning anda parimale auhind tehtud töö eest.

Hea tulemus nõuab suurt vaeva

„Mäletame möödunud laulupeo poleemikat Erkki-Sven Tüüri ja Peep Ilmeti „Taandujate“ ümber. Tegemist oli tõesti raske looga nii muusikaliselt kui ka sisuliselt, kuid lõpuks kõlas lugu laulukaare all fantastiliselt – pingutus, mis laulu õppimisega kaasnes, vallandas lõpuks meeletu rõõmu,“ meenutas Puur.

Sarnaselt on osutunud seekordseks pähkliks seesama „Kannel“. „Kuivõrd koorijuhid ja õpetajad nägid juba sügisel, et lugu nõuab vaeva, on seda teost praeguseks jõutud juba väga põhjalikult õppida. Tulemused on kõikides senistes eelproovides valmistanud head meelt,“ rääkis Puur.

Loo teeb keeruliseks selle polüfoonilisus

Hains Hõlpuse pala „Kannel“ on üks lõputu kaanon, mis jutustab meile olulise loo, kuidas valmib meie pärimuses üks oluline alguspunkt – kannel.

„Teoses on igal häälerühmal oma iseseisev liin ning teistega väga vähe ühiseid pidepunkte, justkui igaüks ajaks oma asja. Seejuures tuleb lauldes edastada teksti sisu ja olla valmis pidevaks helistiku vahetuseks – kõik see kokku traageldada on koorijuhile paras väljakutse,“ rääkis Puur.

Konkursil saab osaleda kahte moodi

Konkursil osalevad automaatselt kõik need koorid, kes eelproovides ettelaulmiseks pala endale loosiga tõmbavad. Need, kellele loosiõnn eelproovis ei naerata, saavad konkursi osaleda, saates laulu esitusest video aadressile kannel@laulupidu.ee. Saates konkursile video, palume lisada esindaja kontaktandmed.

Konkursil osalemine on kooridele avatud 9. märtsini. Võitja kuulutatakse välja 16. märtsil Klassikaraadio saates „Laulupeo nähtamatud lood“. Võitjatega võetakse ühendust märtsi jooksul.