Tantsupeomuuseumis saab tutvuda Eesti rahvarõiva looga

Veebruaris avas Tantsupeomuuseum näituste sarja “Tantsu- ja laulupeo auks – rännak pidurõiva kirstu”, mis tutvustab inimestele eesti rahvarõiva lugu ja eripärasid. Kolme kuu jooksul on muuseumikülastajatel võimalik tutvuda eri piirkondade rõivaste ajalooga ja osaleda õpitubades.

Näituste sarja eestvedaja Angela Arraste sõnul korraldatakse näituste sari selleks, et harida inimesi Eesti laulu ja tantsu juubeliaastal lisaks pidude traditsioonile rohkem ka rahvarõivaste loost ja tutvustada inimestele eri päritoluga rahvarõivaste eripärasid. “Igal kuul keskendume eri piirkonna rahvarõivastele. Veebruaris on väljas näitus Lihula, märtsis Muhu ja aprillis Kihnu rõivastest,” rääkis Arraste.

Veebruaris on muuseumikülastajatel võimalik näha Lihula Lilltikandi Seltsi näitust “Lihula lilltikandi rännak”. Arraste sõnul on Lihula lilltikand rännanud ajaga kaasa ja jõudnud ka praegustesse tarbeesemetesse.

“Esimese näitusega tutvustame inimestele lilltikandit ja näitame selle eri ilminguid eri rõivastel ja esemetel, nagu näiteks hõbeehetel, rahvarõivastel aga ka portsenalil, läbi ajaloo,” rääkis Arraste. Alates 2017. aastast on Lihula lilltikand kantud ka Eesti vaimse kultuurpärandi nimistusse. Näitus valmib koostöös Lihula Lilltikandi Seltsi, Lääneranna Vallavalitsuse ja Lihula Muuseumiga.

Lisaks välja pandud rõivanäitustele korraldab Tantsupeo muuseum iga kuu jooksul ka mitmeid õpitubasid. “Õpitubades on võimalik ise käed külge panna ja õppida mõnda kindlat osa rahvarõivastest tegema. Esimeses õpitoas valmistame Ilme Figoli abil vöötaskuid ja Kairi Himma juhendamisel helmekeesid.”

Veebruaris toimuvad järgmised õpitoad:

  • veebruar kell 12.00-16.00 Vöötasku valmistamine (Ilme Figol)
  • veebruar kell 16.00 – 19.00 Helmekeede valmistamine (Kairi Himma)
  • veebruar kell 12.00 – 16.00 Lillornamendi tikkimine (Eda Aavik)

Õpitubades osalemine maksab 10 eurot. Registreerimiseks helistada telefonil 5216187 (Ülo Luht).

Tervikuna kannab näituste sari nime “Tantsu- ja laulupeo auks – rännak pidurõiva kirstu”. Näituste sari avati 6. veebruaril Tantsupeomuuseumis, aadressil Kaupmehe 8, Tallinn.

Lisainfo saamiseks kirjutada aadressil tantsupidu@gmail.com või helistada telefonil 5204413.