ERMis saab näha Ellen Hanseni vaipa „Suvi 1969“

Legendaarset gobeläänvaipa saavad huvilised näha ERMi vaibasaalis püsinäituse „Kohtumised“ osana. Näitusele on aasta jooksul lisandumas veel mitmeid laulu- ja tantsupeo liikumisega seotud teoseid ja põnevaid rariteete.

1971. aastal valminud tekstiilikunstnik Ellen Hanseni vaip „Suvi 1969“ kõneleb 1969. aasta üldlaulupeost. Vaiba kirgas värv ja läbi kumav noodikiri on kantud laulupidude traditsiooni 100. sünnipäeva meeleoludest.

Noodikiri, mida vaibal näeb, on osa Gustav Ernesaksa laulust „Mu isamaa on minu arm“, mis tänavu 75. sünnipäeva tähistab. Laul, mida 1950. aastast alates tunnistada ei tahetud kõlas ka 1969. aasta üldlaulupeo lõpulauluna ühendkooride esituses Gustav Ernesaksa juhatamisel.

Vaip “Suvi 1969”. Ellen Hansen (1971)

Iseloomuliku elemendina näeb vaibal ka kannelt, mis oli tollase juubelilaulupeo kujutiseks ja märgiks.

Ellen Hanseni suuremõõtmelist (222×275 cm) vaipa saab ERMi näitusel näha püsivalt. Näitusel saab kuulata ka Peeter Rebase Vaibamasinat, mis paneb mustrivaibad laulma ning otsida digitaalsest andmebaasist oma kodukihelkondade mustreid, mis omakorda on inspireerinud laulu-tantsupeo „Minu arm“ lavastajaid.

Vaata lisa: http://vaibad.erm.ee

Eesti Rahva Muuseumi vaibakogu andmebaasis on 3000 objekti: saja aasta jooksul muuseumi kogutud eesti, soomeugri ja teiste rahvaste vaipa, tekki, õlakatet ja üks vaipseelik. Iga objekti kohta on esitatud detailseks suurendatav foto koos olemasolevate andmete ja legendiga. Määratletud on tehnika ja materjal, eseme koguja poolt üleskirjutatud lisanimetus täpsustab vaipade otstarvet ja paikkondlikku nimetust.