Lõppesid tantsupeo esimesed eelproovid

Vahetult enne vabariigi aastapäeva lõppesid tantsupeoliste jaoks esimesed eelproovid. Tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste tänab kollektiive põhjaliku ettevalmistuse eest ja soovib kollektiividele jaksu ja kerget jalga peatselt algavateks teisteks eelproovideks.

Eelproovid olid tiheda graafikuga kõigile liigijuhtidele. „Nädala sees tantsisid laste- ja noorterühmad, nädalavahetuseti tantsisid täiskasvanute ja pererühmad,“ räägib Rajaste eelproovide korraldusest. Kokku vaadati esimestes eelproovides ühe nädalavahetusega üle neli maakonda.

Kõik kollektiivid olid Rajaste sõnul väga hoolega valmistunud ja positiivsed. „Kõik kollektiivid said meilt kohe tagasisidet ja nõu, mis vajaks nende tantsus veel täpsustamist või parandamist,“ võtab ta esimesed eelproovid kokku.

Eelproovides oli Rajaste sõnul tore näha esimest korda tantsupeole kandideerivaid pererühmi, kus saavad kollektiivi välja panna ka väiksemate Eesti piirkondade tantsijad. Rajaste ütles, et eelproovides said liigijuhid aru, et pererühmade liigi toomine tantsupeoprotsessi oli õige otsus.

„Väga südantsoojendav oli, kui pererühmade liigi meeskond rääkis, et sai eelproovide järel toreda foto koos kirjaga Vormsi saarelt, kus sealsed tantsijad tänasid, et tänavu on ka nende väikese saare peale mõeldud. Vormsi saar on ehe näide, et nüüd on võimalik kõigil peole kandideerida,“ räägib Rajaste.

Lisaks tantsude harjutamisele saatsid esimeste eelproovide järel kõik tantsurühmad kunstilisele toimkonnale ka oma foto. See on Rajaste sõnul oluline väljaku liikumiste planeerimisel ja aitab ka paremini väljakutele mustreid luua. „Kui teame, millised on rõivakomplektid, siis on võimalus väljakule mustrite tekitamisel arvestada riiete värvidega.“

Kui esimesed eelproovid keskendusid nõu ja juhiste andmisele, siis teistes eelproovides toimuvad ka ettetantsimised. „Nii selgitatakse traditsiooniliselt välja kollektiivid, kes tantsupeo muruväljakul üles astuvad,“ selgitab Rajaste. Tantsukollektiivide teised eelproovid algavad 16. märtsil ning kestavad aprilli keskpaigani. Tantsupeol esinejate nimekirjad selguvad aprilli lõpuks.

Järgnevad joonisteseminarid, mis toimuvad mais ning kus tutvustatakse lähemalt, kuidas kollektiivid Kalevi staadioni muruplatsil asetsema hakkavad.

Kollektiivijuhtidele paneb Rajaste südamele, et vaadataks üle tantsijate kuulumise mitmesse kollektiivi. „Tantsupeol saab tantsija tantsida vaid ühes rühmas. Selleks, et ei tekiks väljakul tühje kohti ega „auke“ väljaku plaanidesse, palume vaadata üle, et ka registreeritud kollektiivides ei oleks kattuvusi,“ selgitab Rajaste.

Tantsupeo teiste eelproovide ajakava leiab siit.