Interaktiivne kaart: vaata, kus saad Sina aidata tuleteekonna puhtaks teha

XXVII laulu- ja XX tantsupeo TuleTulemine saab alguse 1. juunil Tartust ning tuli jõuab pärast 4200 kilomeetrist teekonda 4. juuli õhtuks Kalevi staadionile. Kogu 33 päeva kestavast üle-eestilisest teekonnast on valminud kaart, kuhu on kantud ligi 500 tähenduslikku paika, kus tuli peatub ning mida kutsume juubeliaasta puhul korrastama.

„Kutsume üles kõiki kogukondi, organisatsioone ja sõpruskondi juubelipeoks valmistudes märkama ja korrastama oma kodukandi kultuurilooliselt tähtsaid paiku! Ajendatuna soovist, et igaüks saaks laulu- ja tantsu juubeliaastal peost osa, kutsume inimesi 4. mai Teeme Ära talgupäeval välja tulema ning käed külge panema. Hea võimaluse annab selleks äsja valminud tuleteekonna kaart, millelt leiab põnevat avastamist ja mõtteid selleks, et juubelipeo tuleteekond vääriliselt ette valmistada,“ rääkis Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teabejuht Sten Weidebaum.

„Kõlab ehk uskumatult, aga 33 päeva jooksul läbib tuli Eestis ühtekokku 4200 kilomeetrit ehk sisuliselt sama pika tee, kui jääb Tallinna ja Lissaboni vahele,“ lisas Weidebaum. Sel kõigi aegade pikimal tuleteekonnal saavad kõik võimaluse TuleTulemisest isiklikult osa saada, aidates tuld Tallinna poole kanda või osaledes Teeme Ära talgupäeval.

Varajane talgupäev Prantsusmaal

Praeguseks on Teeme Ära talguveebis kirja pandud enam kui 1000 erinevat talgusündmust üle Eesti ja arv suureneb iga päevaga. Laulu- ja tantsupeo juubeliaasta tähe all on nendest registreeritud 45, millest põnevaimad viivad ka Eestist välja ja toimuvad juba varakult.

Möödunud nädalalõpul korraldasid viiendat aastat järjest talgupäeva Prantsusmaal, Pariisist 30 kilomeetri kaugusel asuvas Guermantese külas sealsed kohalikud eestlased, kes elavad seal 2004. aastast. Ühise talgupäevaga sooviti kohalikele tutvustada Eesti rahvatraditsioone ning laulu ja tantsu juubeliaasta puhul joonistati peale talgupäeva ka ühiselt pilte joonistuskonkursile „Laulupidu 2069“.

Kohaliku talgupäeva eestvedaja Mailis Sütisterääkis, et talgupäeva tavapärasest varasem aeg on seotud sealse kevade varasema saabumisega. „Kui Eestis on 4. mail toimuvad talgud seotud nurmenukkude otsimisega, siis meil on nurmenukud juba praegu peaaegu ära õitsenud,“ rääkis Sütiste. Kokku osales talgupäeval 80 inimest, kelle seas oli ka osavõtjaid kaugemalt.

Talgud üle Eesti

Häid näiteid kirja pandud talgutest leidub mujaltki. Lääne-Virumaal, Tapa vallas korraldavad kohalikud talgupäeva, et korrastada koorijuht ja muusikapedagoog Kuno Arengu kodutalu ja selle ümbrust.

Talgulised kogunevad 4. mail ka Tallinnas asuva Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse aladele, kus võetakse ühiselt ette sealsed koristustööd. “Tegemist on erilise Nõmme aiaga, mis kujunes Tuglase ajal omaette vaatamisväärsuseks. Aias on avatud pisike loodusõpperada, mis siinset aeda ka sellest vaatenurgast tutvustab. Talgutel kohendame lisaks õpperaja stende. Tahaksime rajada õueraamatukogu ja otsime ka nurmenukke,” tutvustab talguid Nõmmel asuva Underi ja Tuglase muuseumite talgupäeva korraldaja Elle-Mari Talivee.

Lisaks nendele toimub üle Eesti veel sadu talgusündmusi, mille kohta leiab lisainfot Teeme Ära veebilehelt www.teemeara.ee. Samal lehel saab ka oma kodukohas korraldatavad talgud kirja panna.

Tutvu tuleteekonna kaardi ja kultuurilooliste paikadega: https://2019.laulupidu.ee/tuletulemine-2019/

XXVII laulu- ja XX tantsupeo TuleTulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. Tänavu saab TuleTulemise traditsioon 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline TuleTulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga. TuleTulemise korraldab Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös kõigi Eesti maakondadega.