Teel aegade suurima osalejaskonnaga laulu- ja tantsupeole

XXVII laulupeol osaleb 1020 kollektiivi enam kui 35 000 peolisega ning XX tantsupeol annavad kolm etendust 713 kollektiivi, kuhu kuulub rohkem kui 11 500 tantsijat-võimlejat koos saatjate ja kollektiivijuhtidega. Reedesel rahvamuusikapeol astub üles 800 pillimängijat.

Et selline enneolematu osalejaskond Tallinnasse ära mahjuks ja võimalikult paljud peost osa saaksid, on sel korral pidu ühe päeva võrra pikem. Laupäeva õhtul teevad tantsijad koolimajades ruumi oma maakonna mudilastele, ning seeläbi osaleb rongkäigus ja 7. juulil toimuval laulupeo suurkontserdil enam kui 6800 tublit valikmudilaskoori lauljat. Nii palju mudilasi ei ole mitte kunagi varem üldlaulupidudest osa saanud.

Leevendamaks eriti väiksemates maapiirkondades tekkinud olukorda, kus tantsijatel oma liigis on järjest keerulisem vajalikud 8 paari kokku saada, moodustati tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste eestvedamisel sel korral täiesti uus rühmaliik – pererühmad. Ühtset rahvarõivast nendelt rühmadelt ei eeldata ning rühmas saavad koos tantsida 16 erinevas vanuses lapst ning 8 täiskasvanut lähtuvalt kohalikest oludest. Kuna tantsupeole seab osalejatele piirid ennekõike staadioni üldine mahutavus ning tantsumustrite märgistus, oli sõel tantsupeol suure huviliste arvu tõttu tihe ning selleks, et ka need tantsijad, kes ise tantsumurule ei pääsenud, saaksid tantsupeost osa, saadeti neile kõigile kokku üle 4000 tasuta kutse tantsupeo peaproov-etendusele.

Kui eelproovide käigus hakkas selguma seekordse juubelipeol osalejate suur arv, tuli sellest lähtuvalt mitmel korral täiendada ja osaliselt ka muuta toitlustuskavasid erinevates liikides. Samuti tähendab sellise suure peoliste hulga vastuvõtt lisaks laulukaare ja Kalevi staadioni mahutavusele väga täpset ajakava proovide, lõunasöökide ja liikumiste planeerimisel. Rongkäiku on tänavu koos saatjate, kollektiivijuhtide ning kohalike korraldajatega oodata ligi 50 tuhat peolist. See on omakorda keeruline väljakutse naiskodukaitsjatele, kel tuleb rongkäigu päeval mõne tunni jooksul välja jagada kümneid tuhandeid supiportsjone ning tagada söökla toimimine rongkäigu tempost tingitud tihedates tingimustes.