Laulu- ja tantsupidu saab olema varasemast keskkonnasõbralikum

Laulu- ja tantsupeo korraldajad peavad oluliseks hoida peo jalajälge ümbritsevale võimalikult väiksena, kasutada võimalusel Eestimaist toorainet ja siin olemasolevaid ressursse. Lisaks korraldajatele peavad samu põhimõtteid silmas kõik suuremad partnerid ja hankijad, kelle ühise panusena juubelipidu sünnib ja teoks saab.

Toome välja, millised on olulisemad sammud ja viisid, kuidas korraldajad juubelipeo jäetavat jalajälge ümbritsevale keskkonnale võimalikult väiksena hoiavad:

Jäätmeid sorteerivad nii peolised kui toitlustajad.Soovime, et laulu- ja tantsupeo käigus kokku kogutud jäätmed leiaksid võimalikult suurel hulgal tee ringlusesse ja ümbertöötlemisse. Selleks suuname inimesi Lauluväljakul ja Kalevi staadionil panditaarat ja muid jäätmeid eraldi sorteerima, nagu suurel hulgal Eesti inimestel tänaseks juba harjumuseks on saanud. Partnerite abiga korraldatakse võimalused nii peokülalistele kui ka toitlustajatele ja kauplejatele oma jäätmete sorteerimiseks, jäätmete äravedu ja edasine käitlemine. Põhjalikku jäätmete sorteerimist oodatakse ka kõigilt toitlustajatelt ja kauplejatelt.

Peosupid valmivad eestimaisest toorainest. Laulu- ja tantsupeo toitlustuspartner Põltsamaa jagab osalejatele välja 180 000 supiportsjonit, mis valmivad 30 tonnist eestimaisest köögiviljast ja lihast. Lisaks sellele keedetakse suppi mõõdukates kogustes, mis tähendab, et toorainesse suhtutakse säästlikult. Suppides on toorainena kasutatud Eesti liha ja köögivilju (kartul, porgand, kapsas ja punapeet), supid on säilitusainete vabad ning ei sisalda kunstlikke maitse- ega lõhnatugevdajaid. Kuna taimse toidu eelistamine on kasvav trend kogu maailmas, siis on tänavu esmakordselt menüüs ka kaks taimset suppi (lihata rassolnik ja läätse-köögivilja supp). Kohaliku tooraine kasutamine ja eelistamine välismaisele hoiab kokku ka selle transpordilt tekkivad mõjusid ümbritsevale.

Koostöös toitlustuspartneriga jagatakse tänavu kõigile laulu- ja tantsupeolistele peo korraldajate poolt korduvkasutatav veepudel, millega vähendatakse liigse plastprügi ja taara tekkimist. Kõigil peolistel on proovinädala jooksul võimalus ja ligipääs veele, kus oma veepudelit täita. Kui möödunud laulu- ja tantsupeol jagati peolistele välja ligikaudu 60 000 ühekordset veepudelit, siis on sel korral see asendatud korduvkasutatava pudeliga.

Laulu- ja tantsupeo erijäätise pakend on valmistatud paberist. Jäätisetootja Premia sõnul on jäätisepakendi paberist tootmine pigem erandlik, kuna kilepakend on selle säilitamiseks ja temperatuuri hoidmiseks oluliselt parem ja efektiivsem lahendus. Laulu- ja tantsupeo erijäätise puhul kasutatakse paberit, mis on keskkonnasõbralikum lahendus. Jäätist toodetakse väikeste partiide kaupa, et need jõuaksid võimalikult kiiresti tarbijateni ning ei veedaks pikalt aega ladudes.

Jätkusuutlikkuse põhimõtteid silmas pidades on toodetud ka kõik laulu- ja tantsupeo ametliku kingipoe meened. Meenete tootmisel peetakse silmas, et igal tootel oleks kindel ja praktiline otstarve ning need oleks kasutatavad ka pärast laulu- ja tantsupidu. Meenete tootmist ja müüki korraldab Sokisahtel OÜ, kes soovib, et suveniirid, mis juubelipidu meenutama jäävad oleksid nutikad ja keskkonnasõbralikud.

Laulu- ja tantsupeo ametlikud t-särgid on toodetud koostöös Reet Ausiga ja kannavad Fair Trade ehk õiglase kaubanduse märki; kõik trükised, mälumängud ja kleebised on toodetud koostöös keskkonnasõbraliku trükikojaga Ecoprint; sukkpüksid on toodetud Ecocare niidiga, mille tulemusena 55% vähem ressursse (vett ja energiat) kui tavalise sukkpüksi tootmise puhul ning tootmisjäägid on viidud praktiliselt niidi taaskasutamise tõttu nullini. Kõigiks materjalideks on kasutatud võimalikult palju naturaalset materjali ja tähelepanu on pööratud sellele, et toode oleks mitmekordse kasutusväärtusega. See haakub meenete müügi eest vastutava Sokisahtli sõnul ka laulu- ja tantsupeo kandva ideega luua asju, mis on kestvad ja meenutavad laulu- ja tantsupidu ka aastate pärast. Kokku on laulu- ja tantsupeo ametlikus kingipoes enam kui 30 toodet. Meenete tootmist ja müüki korraldab riigihanke korras Sokisahtel OÜ.

Fair Trade märgis tagab, et arengumaade väiketalunikud saavad oma toote eest miinimumhinda (ingl minimum price), mis katab kulud ja võimaldab kestvat arengut; istanduste ja tootmisühistute töölised saavad inimväärset palka (ingl living wage) ja töötavad inimlikes tingimustes; tootmisprotsessis on keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu; õiglase kaubanduse hinnalisa või lisatulu kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks; tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest (www.fairtrade.ee).

Keskkonda silmas pidades on valitud ka meediale ja korraldajatele kaela riputatavad paelad.Kaelapaelad on toodetud bambusekiust, mis on looduslik materjal ning trükkimiseks kasutatakse veepõhiseid trükivärve.

Laulu- ja tantsupeo tõrvikus põlev tuli põleb Eesti Gaasi toodetud rohe- ehk biogaasi põhjal, mis on toodetud kääritamise teel biojäätmetest. Biogaasi kohta on võimalik rohkem lugeda siit.