Uus dirigendipult jõuab Tallinnasse järgmisel nädalal

Sel nädalal valmis Viljandimaal, Kamara külas asuvas tehases uus dirigendipult, millega asendatakse seni 1960. aastast kasutusel olnud pult. Senine dirigendipult jääb Lauluväljakule nähtavale kohale huvilistele vaatamiseks.

Möödunud aasta kevadel Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ja Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ välja kuulutatud avaliku ideekonkursi uue dirigendipuldi leidmiseks võitis Martin Ausi ja Andres Truusiideekavand nimega “Risttee”.

Kavandi järgi valminud dirigendipult meenutab oma ehituselt X-tähte, mille harud on erineva pikkusega. Kõrgem haru on dirigendile juhatamiseks ning madalam osa on mõeldud publiku suunal kõnede pidamiseks. Olulise uuendusena on uue dirigendipuldi kõrgus mootori abil muudetav, et see sobiks igale koori ja dirigendi vajadustele.

Võidutöö autoril oli eesmärk teha funktsionaalne ja teostatav lahendus. “Dirigentide sõnul polnud vana puldi konstruktsioon alati kindel. Suurema tuulega või järsemaid liigutusi tehes pult kõikus.Uue puldi lahendus on turvaline ja loob ka dirigendile kindlustunde,” rääkis Aus.

Uus dirigendipult valmis Viljandimaal, Kamara külas asuvas AMV Metalli tehases. Juhatuse liige Andre Aavastik ütles, et soovist puldi ehitamine enda õlule võtta andis ta ise konkursi korraldajatele märku. “Meile tundus, et tegemist on eestlaste jaoks sümboolse objektina ja soovisime valmistada puldi juubelipeo puhul kingitusena,” rääkis Aavastik.

Puldi konstruktsioon valmis Viljandimaal. Konstruktsioon transporditakse Tallinna Lauluväljakule järgmise nädala jooksul. Lauluväljakul paigaldatakse ka välisfassaadi plaadid ja viimased puitdetailid.

Dirigendipuldi ehitasid AMV Metall OÜ (karkass, paigaldus), Alas Kuul AS (mootor ja komponendid), Fraxinius OÜ (trepid, tasapinnad, puitmaterjalid), Plaat Detail OÜ (fassaadidplaadid), Ilmar Riisalo (mootorite paigaldus), Janar Villback (fassaadiplaatide ja puitdetailide paigaldus), Kominox OÜ (roostevabast käsipuud), Plasmapro OÜ (lehtmetall ja plasma).

Uue dirigendipuldi kavandi valisid välja Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ juhataja), Peeter Laurits (kunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee autor on Argo Peever.