Eile esitati esmakordselt Jüri Reinvere uudisteost „Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm“

Eile õhtul toimus Tartu Maarja kirikus XXVII laulupeo ja Tartu laulupeo pidulik ühiskontsert „1869. 2019“, kus toimus helilooja Jüri Reinvere poolt spetsiaalselt laulupeo 150. sünnipäevaks loodud teose „Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm“ esmaettekanne.

Reinvere sõnul on teos inspireeritud mitmest olulisest faktist. „Nii sellest, et esimesel Eesti laulupeol sai ette kantud F. Paciuse “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” kui ka sellest, et kogu laulupidu kujunes, eriti tänu Jakob Hurda kõnele, eestluse kui euroopaliku identiteedi aluseks,” rääkis helilooja.

Ka Reinvere liigub samadel teemadel, 150 aastat hiljem, koos oma teosesse ise kirjutatud tekstiga. “Tekstis vilksatavad eesti kirjandusele ning eestlaste iseteadvusele mitmed olulised sümbolid,” tutvustas ta. Samas küsib Reinvere, kas oleme me õnnelikud täna, siin ja praegu, koos oma riigi ja kõikide nende võimalustega, mis meil täna on. “Ja tekstist võib lugeda: osalt jah, mitmes osas ka ei,” rääkis ta.

Eile esimest korda kõlanud teost esitasid Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor.  Segakoorile, solistile ja keelpillikoosseisule kirjutatud uudisteost esitasid lisaks ühendkoorile ka metsosopran Kai Rüütel ning Vanemuise Sümfooniaorkester. Piduliku ühiskontserdi dirigendid olid Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd.

Ühiskontsert avas laulupeo sünnipäevapidustuste tähistamise, tehes seda laulupeo jaoks erilises ja sümboolses paigas – taastatavas eestlaste laulupeokirikus, Tartu Maarja kirikus.

Tartu laulupidu 2019 toimub 20.-22. juunini ja on avalöögiks laulupeo juubelipidustustele. Ühiskontserdile järgnevad 21. juunil toimuvad ajastukontserdid ning 22. juunil toimuv Tartu laulupeo peakontsert.

Täpsema ajakavaga on võimalik tutvuda Tartu laulupeo kodulehel aadressil tartulaulupidu.ee.