Aita valida laulupeo erikujundusega euromünt

Kuni 4. märtsi südaööni saab Eesti Rahvusringhäälingu lastejaama veebilehel hääletada laulupeo 150. aastapäevale pühendatud 2-eurose erimündi kujunduse valimiseks. Rahvahääletuse võitnud joonistuse järgi kujundatakse laulupeo 150. aastapäevale pühendatud 2-eurone münt, mis jõuab käibele 2019. aasta esimesel poolel.

Rahvahääletusel saab valida kaheksa kavandi vahel, mille esitasid konkursile kuni 19-aastased lapsed ja noored. Eesti Panga raha analüütik-ekspert Meelis Metuse sõnul ületas joonistuskonkursi edu ootused ja näitas, et tegemist on teemaga, mis läheb inimestele korda.

Laulu- ja tantsupeo erikujunduses on meenemünte välja antud ka varem. 1999. aastal emiteeriti Eesti 1-kroonine meenemünt, millega tähistati 130. aasta möödumist Eesti esimesest üldlaulupeost. 2009. aastal emiteeriti kullast 100-kroonine ja hõbedast 10-kroonine meenemünt, mis on pühendatud Eesti laulu- ja tantsupidude traditsioonile. Lisaks on Lätis ja Leedus emiteeritud münte, mis on pühendatud laulu- ja tantsupeo traditsioonile ja seotud temaatikale. Tänavu jõuab üks selline münt ringlusesse ka Leedus.

Laste poolt kujundatud münte on maailmas vermitud mitmeid, kuid laulupeo 150. aastapäeva juubelile pühendatud 2eurose joonistuskonkurss on Eestis esmakordne. Metuse sõnul on sarnaseid ettevõtmisi edu ka lähiriikides saatnud, mis andis julgust seda ka Eestis korraldada.

Hääletamine on avatud ERRi Lastejaama veebilehel 12. veebruarist kuni 4. märtsini. Iga inimene saab anda ühe hääle enda lemmiku poolt. Erikujundusega münt jõuab käibele 2019. aasta esimesel poolel ning see kehtib maksevahendina kogu euroalal.

Rahvahääletusele jõudnud kaheksa kavandit valis enam kui 8000 konkursile saadetud joonistuse seast välja žürii, kuhu kuulusid 2019. aasta laulupeo peadirigent Peeter Perens, laulupeo dirigent Maret Alango, helilooja Pärt Uusberg, ERR lasteprogrammi vanemtoimetaja Margus Saar, kolm kunstnike liidu ja kolm Eesti Panga esindajat.

Kõigi hääletanute vahel loositakse välja 25 konkursi võitnud joonistuse põhjal loodud kujundusega mündikaarti. Loosimises osalemiseks tuleb hääletamisel sisestada enda e-posti aadress. Auhinnad saavad võitjad kätte peale erikujundusega mündi käibele jõudmist.

Eesti Pank kutsus koostöös Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ja ERR Lastejaamaga 2017. aasta sügisel kuni 19-aastaste laste ja noorte seas ellu konkursi, eesmärgiga on leida joonistus, mille järgi kujundatakse 2019. aastal käibele lastava laulupeo 150. aastapäevale ja laulupeo traditsioonile pühendatud 2-eurone münt.