Juhan Uppin: „Rahvamuusika on rahva muusikaline emakeel“

Rahvamuusikapidu on saanud laulu- ja tantsupeo armastatud osaks ning loob võimaluse osaleda suurel juubelipeol ka sadadel rahvapillimängijatel üle Eesti. Rahvamuusikapeo loomingulise juhi Juhan Uppini sõnul on 2019. aasta suvel toimuvale peole registreeruma oodatud igas vanuses rahvapillimängijad ja ansamblid.

“Rahvamuusika on rahva muusikaline emakeel, mis on meid läbi aja saatnud hällist hauani. Rahvamuusika ja pillimäng pole moeasi, vaid südameasi. See on südames leegitsev arm, mis on paljude inimeste sügavaim ja ehedaim eneseväljendusviis, mis aitab väljendada tundeid, mida sõnadesse panna ei saa,” ütleb Uppin.

Viis päeva enne peole registreerumise lõppu on Uppini sõnul end rahvamuusikapeole kirja pannud juba pea 800 muusikut. Nagu viimastel pidudelgi, jagunevad ka sel korral muusikud vastavalt ansamblite koosseisule pilliliikideks: kandled, viiulid, lõõtspillid, näppepillid, akordionid ning koondorkester. Uuendusena tuuakse sel korral peole eraldi liigina ka torupillid. Peole on oodatud ka üksikud pillimängijad, kes hetkel üheski ansamblis ei tegutse. Kandled jagunevad omakorda kolmeks liigiks ning annavad omaette kontserdi “Kannelde Öö” Metodisti Kirikus peo avapäeval, 4. juulil.

“Torupillid ei ole küll viimastel pidudel eraldi liigina väljas olnud, ent teiste liikide koosseisus on nad siiski peol osalenud. Uue pilliliigi lisandumine annab märku sellest, et torupilli mängimine on üha populaarsemaks muutunud. Laulmine, tantsimine ja seal kõrval ka pillimäng on eestlaste hingele kolm meelistegevust. Eriti tore on, et iga aastaga leiab tee pillimänguni lisaks noortele ka vanemaid inimesi, kes teevad teoks oma ammuse unistuse osata mängida mõnd pilli,” kinnitab Uppin.

Igal pilliliigil on omaette repertuaar, mille maht on olenevalt palade pikkusest enamasti viis lugu. Peamiselt mängitakse lihtsaid rahvamuusikalugude seadeid, mis just selle peo jaoks luuakse. “Repertuaari esitleme septembriks ning selle läbivaks jooneks saavad olema lood, mis omavad tähendust ning mida inimesed armastavad ja teavad,” lisas Uppin.

Rahvamuusikapeo repertuaariseminarid toimuvad Tallinnas ja Tartus septembri keskpaigas 2018 ning on eeskätt mõeldud kollektiivijuhtidele ja õpetajatele. Peole pääsemiseks tuleb osaleda ka kahes 2019. aastal toimuvas piirkondlikus eelproovis.

Kõik liigid astuvad oma kavaga üles rahvamuusikapeo kontserdil, mis toimub reedel 5. juulil 2019. Nagu 2017. aasta noortepeolgi, toimub ka sel korral rahvamuusikapeo kontsert tantsuväljaku kõrval, mis rahvamuusikuid ja tantsijaid peo ajal rohkem ühendab.