Orkestrijuhid kogunevad Viljandisse repertuaariga tutvuma

24. märtsil saavad Viljandi Kesklinna Koolis kokku puhkpilli- ja sümfooniaorkestrite dirigendid, et tutvuda ühiselt 2019. aasta üldlaulupeo repertuaariga ning koos teele asuda.

Sümfooniaorkestrite liigijuhi Hando Põldmäe sõnul on nii puhkpilli- kui ka sümfooniaorkestrite repertuaaris väga palju spetsiaalselt selleks peoks tellitud uudisloomingut. “Puhkpilliorkestreid ootab laulupeol ees neli uudisteost ning sümfooniaorkestrite neljast loost koguni kolm on samuti täiesti uued. Ka koondorkestri lugu on tellitud spetsiaalselt selleks peoks,” selgitas Põldmäe.

Märtsi teises pooles Viljandis esmakordselt ühiselt toimuva puhkpilli- ja sümfooniaorkestrite repertuaari esitluskontserdi eesmärk on tuua orkestrite repertuaar päriselt kuuldavale. “Orkestri partituur on suur ja mitmekihiline ning pelgalt selle vaatlusel ei pruugi kõla veel selguda. Sestap mängime repertuaari läbi koosseisus, kus on esindatud kõik partituuris leiduvad pillid. Ikka selleks, et dirigentidel tekiks helipildiline ettekujutus, kuidas see kõik lauluväljakul lõpuks kõlama võiks hakata.,” lisas Põldmäe.

Orkestrite repertuaari esitluskontserdile on oodatud kõik laulupeol osalevate orkestrite dirigendid. 2019. aasta laulupeole võib oodata suurusjärgus ca 60 puhkpilliorkestrit ja 30 sümfoonia- ja keelpilliorkestrit. Täpset arvu on veel täna raske öelda, sest nagu teisteski liikides, kestab peole registreerumine ka orkestrite jaoks käesoleva aasta 23. veebruarini.

Esitluskontserdil mängivad repertuaari ette Viljandi Noorte Sümfooniaorkester, Lasnamäe Muusikakooli Sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakooli Sümfooniaorkester, Viljandi Muusikakooli Puhkpilliorkester ning Vabariiklik Orkestrijuhtide Puhkpilliorkester.

Orkestrite õppematerjalid valmivad juunis 2018 ning orkestrite õppematerjali komplekti tellimuse saab registris esitada kollektiivi kontaktisik. Kui varem ootas laulupeol osalevaid sümfooniaorkestreid ees kahest ühisest proovist koosnev teekond, siis sel korral kohtutakse koguni kolmel korral. Esimene ühine proov toimub juba 6. ja 7. oktoobril Tallinnas ja Tartus. “Tõime selle varasemaks, et ka väiksemad orkestrid, kellel võib pilliliikide komplekteerimisel tekkida raskusi, saaksid juba õppeprotsessi alguses kätte tunnetuse, kuidas lood kogu orkestri esituses kõlavad,” ütles Põldmäe.

Laulupeol osalevas orkestris peab olema vähemalt 12 mängijat. Võimalikud erandid vaatab avalduste alusel üle laulupeo kunstiline toimkond. Puhkpilliorkestrite liigijuht on Bert Langeler ning sümfooniaorkestrite liigijuht Hando Põldmäe.

XXVII laulupeo “Minu arm” orkestrite repertuaar:

Puhkpilliorkester

  • Riivo Jõgi Sinule, Eesti!
  • Mart Siimer, seade laulupeole Mati Põdra Ärka, kannel ja harf!
  • Ott Kask Orja torupillivalts/Tsirgu Liisa/Torupilli Jussi lugu
  • Seade Tõnis Kõrvits Kätte jõudnud suvi

Sümfooniaorkester

  • Jonas Tarm Päike laulab
  • Tõnu Kõrvits Uudisteos
  • Villem Kapp Sümfoonia nr 2 c-moll, 3. osa Allegro
  • Ülo Krigul Tornikella kaja

Koondorkester

  • Ardo Ran Varres Eesti muinasjutud