Täna saabuvad Tallinnasse tantsupeolised, et alustada proovidega

Tänasest on Tallinna linnapildis näha tavapärasest rohkem liikumist, sest 4. – 7. juulil kulmineeruv XXVII laulu- ja XX tantsupidu „Minu arm“ toob pealinna üle 46 000 peolise ja üle saja tuhande pealtvaataja. Täna saabuvad esimesed tantsijad, kes alustavad lõunast üle linna erinevatel harjutusväljakutel oma proovidega.

Pealinna staadionitel ja harjutusväljakutel harjutab koos homme lisanduvate tantsijatega ühtekokku 713 kollektiivi, kuhu kuulub koos saatjate ja tantsijatega 11 500 peolist. Neljapäeval saabuvad Tallinna laulupeolised, ühtekokku 1020 kollektiivi, kuhu kuulub enam kui 35 000 peolist. Lauljad, tantsijad ja muusikud majutatakse 47 Tallinna ja Harjumaa koolimajas, keskmiselt ööbib ühes koolimajas 450 peolist.

Peale kohalike kooride ja tantsurühmade osaleb peol ka üle poolesaja külaliskollektiivi välisriikidest. Koore tuleb nii Eesti naaberriikidest kui ka kaugemalt nagu USAst, Kanadast, Austraaliast ja Jaapanist. Tantsupeol osalevate külaliskollektiivide seas on teiste hulgas näiteks üks tantsurühm Austraaliast, Belgiast, Iirimaalt ja Luksemburgist.

„Oleme juubelipeoks igati valmis ning nädala jooksul toimuvate viimaste ühiste proovide käigus tuleb anda veel viimane lihv. See nädal saab olema eriline nii korraldajatele kui ka kõikidele esinejatele, sest mitme aasta töö ja pingutused kulmineeruvad hetketel, mil lauljad, tantsijad ja rahvamuusikud pikalt õpitut meist igaühega jagavad,“ kinnitasid laulupeo peadirigent Peeter Perens, tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste ning rahvamuusikapeo loominguline juht Juhan Uppin ühest suust.

Peole eelnevatel päevadel ja peo ajal on tugevdatud jõududega väljas ka politsei, sest suure rahvamassi koondumine mõjutab oluliselt Tallinna liikluspilti. Kõik liiklejad peaksid juba varakult arvestama juuli esimesel nädalal ajutiselt ümberkorraldatud liikluse ja parkimispiirangutega. Et kõik peolised pärast kontserte turvaliselt koju pääseksid, tuleks arvestada liikluspiirangute- ja takistustega ka pärast laulu- ja tantsupeo kontsertide lõppu. „Iga peoline saab turvaliseks pidutsemiseks ise palju ära teha. Rahvarohketes kohtades tuleks teistega arvestada ja tähelepanelik olla,“ rõhutas Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit.

Eriti tähelepanelik tasuks olla noorte ja laste suhtes ning seda eeskätt ülekäiguradadel ja koolide läheduses, kus laulu- ja tantsupeolised ööbivad. Laupäeval, 6. juulil kell 13.00 algav rongkäik piirab oluliselt liiklust kesklinnas ning Pirita teel, mistõttu tuleks kõigil autojuhtidel jälgida sel ajal ajutist liikluskorraldust ning valida alternatiivseid teid. Rongkäigul osaleb enam kui 45 000 peolist.

  1. aasta kannab Eestis tervikuna tähist „Laulupidu 150. Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta“ ning selle tippsündmuseks on Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil neljapäevast pühapäevani, 4.-7. juulil 2019 toimuv XXVII laulu- ja XX tantsupidu „Minu arm“ ja sellele eelnev üle-eestiline Tule Tulemine.

XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ ajakava:

  • Tule Tulemine 1.06 (Tartu) – 3.07 (Tallinn)
  • Tantsupeo 1. etendus neljapäeval, 4. juulil kell 19.00 (kestus orienteeruvalt 2h 15min)
  • Tantsupeo 2. etendus reedel, 5. juulil kell 11.00 (kestus orienteeruvalt 2h 15min)
  • Tantsupeo 3. etendus reedel, 5. juulil kell 18.00 (kestus orienteeruvalt 2h 15min)
  • Kontsert “Kannelde öö” neljapäeval, 4. juulil kell 21.00
  • Rahvamuusikapidu reedel, 5. juulil kell 14.00
  • Rongkäik laupäeval, 6. juulil kell 13.00 – 18.00
  • Laulupeo avakontsert „Õpetajale“ laupäeval, 6. juulil kell 19.00 (orienteeruv lõpp kell 23.00)
  • Laulupidu pühapäeval, 7. juulil kell 14.00 (orienteeruv lõpp kell 21.00)