Tantsupeolised alustasid ühisproovidega Kalevi staadionil

XX tantsupeol „Minu arm“ osalevad kollektiivid harjutavad tänasest Kalevi staadionil toimuvates ühisproovides ja teevad õhtul koos muusikutega esimese läbimängu. Tantsupeo esimene etendus toimub neljapäeval kell 19.00.

Alates pühapäevast tegid tantsupeol osalevad 713 tantsu- ja võimlemisrühma liigipõhiselt proove harjutusväljakutel üle linna. Tänasest on kõik 11 500 tantsupeolist koos saatemuusikutega juba Kalevi staadionil, et anda selgeks õpitud liikumistele viimane lihv.

„Ma loodan väga, et tantsupidu lubab nii peolistel kui ka pealtvaatajatel tunda, et vabal maal oma rada käia on meie suur võimalus ja niisama suur vastutus. Vastutus nende ees, kes on käinud enne meid, aga veelgi enam nende ees, kes praegu oma esimesi samme astuvad,“ ütles XX tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste. Pealavastaja sõnul on kogu kahe ja poole aasta pikkune peo ettevalmistusprotsessolnud väga arendav kogemus. „Viimased harjutusväljakutel veedetud päeva annavad kinnitust, et oleme liikunud õiges suunas ning ühisproovidega tuleb vaid suur töö ära vormistada,“ lisas ta.

Lisaks imelistele mustritele ja tantsuhetkedele kannavad tantsud ka sõnumeid, mis võiksid panna inimesi rohkem mõtlema Eestimaa peale. XX tantsupeo repertuaaris on kõrvuti vana ja uus, rahvamuusika ja sümfooniline muusika. Palju on äratundmisrõõmu, aga rohkelt ka uut ja arendavat – kokku jõuab vaatajate ette 28 tantsu.

Tantsupeo dramaturgi Liis Aedmaa sõnul on igal tantsul oma lugu ja koreograafia, kuid lisaks imeliste mustrite ja tantsuhetkede kogemisele tuleks mõelda ka Eestimaa ja selle erinevate maastike peale. „Tantsupeo lugu viib nii tantsijad kui ka pealtvaatajad rändama mööda Eestimaa erinevaid maastikke. Minu põhiliseks töövahendiks on seejuures luuletaja Sulev Olli tekstid, ent tantsupeo peategelasteks peavad olema siiski tantsud ning ei sõna ega ka muusika saa nende üle domineerima,“ kinnitas Aedmaa.

Koos tantsijatega harjutavad Kalevi staadionil ka tantsupeo ansambel ja solistid. Muusikajuht Tonio Tamra sõnul on kogu kontseptsioon pühendatud tantsumuusika esitamisele ja solistidena teevad kaasa Jaan Tätte, Haldi Välimäe, Triinu Taul, Aare Külama, Rasmus Erismaa, Mikk Dede ja Oliver Tõkke.

„Tantsupeo ansamblis on minu parem käsi Tiit Kikas, kes on aidanud muusika tehniliselt kokku panna. Dirigendiks on Edmar Tuul, kellega on eelsalvestatud kõik Tallinna Kammerorkestri partiid, mis jooksevad paralleelselt meie enda mänguga. Seega on siin tõesti koos Eesti parimad pillimängijad, lisaks muidugi tõeline tippansambel Estonian Voices,“ tõdes Tamra.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm” toimub Tallinnas 4.-7. juulini 2019. Tantsupeo esimene etendus toimub neljapäeval, 4. juulil kell 19.00, teine etendus reedel, 5. juulil kell 11.00 ja kolmas etendus reedel, 5. juulil kell 18.00.