Juubelipidu meenutanud Muinastulede öö tõi kodudest välja ligi 80 000 inimest

Augustis lõpul toimunud Muinastulede ööl süüdati lisaks mererandadele tänavu tuled ka juubelipeo tule teekonnal. Korraldajate hinnangul tõi Muinastulede öö välja pea 80 000 inimest üle Eesti.

Muinastulede öö eestvedaja Mairold Vaiki hinnangul süüdati sel aastal lõkkeid üle Eesti eriliselt palju. Olulise panuse andis tema sõnul erakordselt hea ilm. „Muinastulede öö kaardile kanti küll kokku ligi 500 lõket, mis on varasemate aastatega sarnane tulemus, kuid arvestades tegelikkust, siis ilmselt inimesed olid looduses viibimise ajal arvutid maha jätnud ja telefonid rahule, et neid teateid meile tavalisest rohkem ei tulnud. Tuldi kokku, et nautida merd, lõket ja suveööd, et laulda koos laule enda algatusel või esinejatega koos,“ rääkis Vaik.

Laulu- ja tantsupeo ühe korraldaja Sten Weidebaumi sõnul on Muinastulede öö muutunud rannarahva hulgas tõenäoliselt sama loomulikuks ja oodatud osaks aastast nagu jaanipäev. „Eestlased armastavad tuld ja küllap on nii mõnigi särav idee alguse saanud just lõkke juures toimunud vestlustest“, ütles Weidebaum ning lisas, et tänavune Muinastulede öö taassütitas lisaks mererandadele ka sisemaal, 4200 kilomeetri pikkusel juubelipeo tule teekonnal.

Vaik lisas, et iga lõkke süütaja on küll mõtetes merega ja mere juures, aga seda, kuidas üritust korraldada ja mida sel õhtul tätsaks pidada, teab igaüks ise. „Kõigile mere ääres viibijatele on arusaadav ühtsustunne, mis tekib teisi lõkkeid nähes, võibolla seepärast peamiselt mere äärde tullaksegi, et anda märku, et meid on palju. See, kas tähistatakse suve lõppu, meenutatakse viikingiaegseid iilastulesid, mõeldakse esivanematele ja meremeestele, on igaühe südameasi, milliste mõtetega randades lõkkeid süüdatakse,“ rääkis ta.