Viljandis mängiti läbi laulupeo orkestrite repertuaar

Laulupeo orkestrijuhid ja dirigendid kogunesid laupäeval, 24. märtsil Viljandis, et mängida läbi XXVII laulupeo puhkpilli- ja sümfooniaorkestrite repertuaar. 2019. aastal toimuva laulupeo orkestrite kavasse kuulub kokku üheksa teost: neli puhkpilliorkestrite, neli sümfooniaorkestrite ja üks koondorkestrite teos.

2019. aasta laulupeo orkestrite kava muudab eriliseks repertuaari uudsus. Kaheksa repertuaari kuuluvat teost üheksast on uudisteosed.

Muusikatoimetaja Kersti Seitami sõnul oli Viljandis toimunud seminar ja kontsert oluline esimene samm teekonnal laulupeoni. „Kogunenud dirigentidel ja orkestrijuhtidel oli võimalik esimest korda kuulata mitte ainult üksikuid repertuaari kuuluvaid teoseid, vaid saada üldmulje kogu kontserdi kavast sellisena nagu ta järgmisel suvel laulukaare all kõlama peaks,“ võttis Seitam nädalavahetusel toimunud seminari kokku. Ta lisas, et nüüd on võimalik seminarile järgnenud arutelude ja muljete pealt teha otsuseid selle kohta, kas ja mil moel on repertuaari vaja veel kohendada.

Sümfooniaorkestrite dirigent Kaspar Mänd usub, et hoolimata repertuaari uudsusest on kõik teosed orkestritele jõukohased ja põnevad õppida. Kaspar Mänd tõstab repertuaarist esile sümfooniaorkestritele seatud Ülo Kriguli teose „Tornikella kaja“. „Lugu edasi kandev motoorika, rütm ja Marius Petersoni koostatud taustlugu, mida ta ise laulupeol ka koos looga esitab muudavad selle loo veelgi ilusamaks ja mõjusamaks nii esitajatele kui ka kuulajatele,“ iseloomustab Mänd enda dirigeeritavat pala.

Dirigent Riivo Jõgi sõnul muutis orkestrite seminari eriliseks see, et repertuaari esitasid noorte orkestrid. “Noored on õppinud repertuaari maksimaalselt kaks kuud. See näitab, mida on õppeprotsessis lühikese aja jooksul võimalik saavutada ja kaugele jõuda.” Ta lisas, et juubelipeo orkestrite repertuaar ei ole keeruline, kuid lugusid iseloomustab kaasaegne kõla, mis vajab pisut harjumist.

Lõplikud õppematerjalid jõuavad orkestrijuhtideni hiljemalt jaanipäevaks.

Orkestrite repertuaari esitasid seminaril Vabariiklik Orkestrijuhtide Puhkpilliorkester (VOP), Viljandi muusikakooli puhkpilliorkester, Lasnamäe muusikakooli sümfooniaorkester, Tallinna muusikakooli sümfooniaorkester, Nõmme muusikakooli sümfooniaorkester, Viljandi Noorte Sümfooniaorkester.

Orkestreid juhatasid XXVII laulupeo dirigendid Bert Langeler, Tarmo Kivisilla, Peeter Saan, Peeter Änilane, Hando Põldmäe, Riivo Jõgi, Jüri-Ruut Kangur ning Kaspar Mänd.

Seminari galeriid vaata siit.

Puhkpilliorkestrite repertuaar:

 • Riivo Jõgi Sinule, Eesti!
 • Mart Siimer, seade laulupeole Mati Põdra Ärka, kannel ja harf!
 • Ott Kask Orja torupillivalts/Tsirgu Liisa/Torupilli Jussi lugu
 • Seade Tõnis Kõrvits Kätte jõudnud suvi (popurrii Eesti heliloojate suvelauludest)

Sümfooniaorkestrite repertuaar:

 • Jonas tarm Päike laulab
 • Tõnu Kõrvits Päikesele
 • Villem Kapp III osa Sümfooniast nr 2
 • Ülo Krigul Tornikella kaja

Koondorkestrite repertuaar:

Ardo Ran Varres, Eesti muinasjutud

 • I Eesti muinasjutt (puhkpillid)
 • II Vana sarvelugu (keelpillid)
 • III Veere, veere (keelpillid, puhkpillid)