XXVII laulu- ja XX tantsupeole registreerus 2515 kollektiivi
2019. aasta suvisele laulu- ja tantsupeole “Minu arm” pani end esialgsete andmete põhjal kirja 1182 koori ja orkestrit, 1221 rahvatantsu- ja võimlemisrühma ning 112 rahvamuusika kollektiivi.
Kõige rohkem on peole registreerunud kollektiive Tallinnast ja Harjumaalt, kokku 902. Tartust ja Tartumaalt pani end kirja 323 ning Pärnust ja Pärnumaalt 196 kollektiivi. Kõige väiksem arv kollektiive registreerus Valgamaalt (58) ning Hiiumaalt (29).
“Peo kunstilisele toimkonnale teeb konkreetsete numbrite kõrval suuremat rõõmu korralik järelkasv, mis noorte lauljate ja tantsijate näol peole registreerunute seast silma torkab. Meie küsime endalt üha sagedamini, kuidas vanemaid ja noori omavahel kokku viia, et nii laulu- kui ka tantsuoskus lastesse süveneks. Selleks, et meie laulu- ja tantsupeo traditsioon kestaksid,” ütles Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA programmitoimetaja Vaike Rajaste.
Osaliselt sellest soovist ajendatuna tuleb XX tantsupeol staadionimurule ka üks täiesti uus rühmaliik ehk pererühmad, millest igaühes tantsivad koos kaheksa täiskasvanut ja 16 last. Kokku pürgib tantsupeole 132 sellist pererühma. Täiskasvanute segarühmad said valida nelja erineva kava vahel ning kokku on peoks valmistumas ligikaudu 312 täiskasvanute segarühma. Noorte segarühmi on peoks valmistumas 112.
“2014. aasta tantsupeo eel moodustasime uue liigi ehk algajate täiskasvanute segarühmad, kes olid valmis omandama lihtsamat repertuaari ja ei pidanud konkureerima nendega, kes on juba mitukümmend aastat koos tantsinud. Selle sammu tulemus paistab kõige selgemini välja nüüd, kus segarühmades on näha peole pürgijate arvu kasvu,” kinnitas Rajaste.
Sarnased arengud toimuvad ka laulupeoliikumisega. Nii näiteks on viimastel üldlaulupidudel selgunud, et meeskoore ja meeslauljaid jääb üha vähemaks. Sellest tingituna tekkis meestelaulu seltsil mõte laulumeestele uutes riigigümnaasiumite koorides täiendust kasvatada. Noorte meeste laulu juurde tagasi toomiseks kutsuti ellu projekt “Ärkamisaeg”.
XXVII laulupeoks hakkab valmistuma 368 segakoori. Samuti on osalemissoovist teada andnud üle 200 mudilaskoori ja lastekoori ning 129 naiskoori. Teekonda laulupeole on alustanud ka 63 puhkpilliorkestrit ning 30 sümfooniaorkestrit. Meeskoore ja valikmeeskoore valmistub sel korral peoks ühtekokku 45.
Laulu- ja tantsupeo kõrval on oma koha leidnud ka rahvamuusikapidu, kuhu sel korral registreerus 112 kollektiivi.
Esmaste andmete põhjal ei saa veel teha lõplikke järeldusi peol osalejate arvu kohta. Küll aga on registreerimisandmed oluline alus järgnevate otsuste ning õppeprotsessi sujuvaks ja targaks korraldamiseks. “Ees ootab poolteist aastat põnevat õppimist ja harjutamist, andmaks juhtmõttele “Minu arm” oma isiklik tähendus,” ütleb Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Aet Maatee.
XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm“ toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil neljapäevast pühapäevani, 4.-7. juulil 2019. aastal. Neljapäeval ja reedel annavad rahvatantsijad Kalevi staadionil kokku kolm etendust ning toimuvad rahvamuusikute kontserdid. Laupäev on rongkäigu päralt, millele järgneb laulupeo 1. kontsert “Õpetajale”. Pühapäeval toimub laulupeo 2. kontsert. Laulupeo peadirigent on Peeter Perens, tantsupeo pealavastaja on Vaike Rajaste ning rahvamuusikapeo loominguline juht on Juhan Uppin.