Tagasi Kooli eestvedaja Teibi Torm: külalistunni andmine aitab mõtestada iseenda kogemust

Detsembri keskpaigani kutsub Tagasi Kooli algatus kõiki laulu- ja tantsupeo liikumisega seotud inimesi koolides külalistunde andma. Selleks tuleb end laulu- ja tantsupeo veebilehe kaudu eelnevalt registreerida. Uurisime algatuse eestvedaja Teibi Tormi käest, miks on selline liikumine ellu kutsutud ja keda sinna oodatakse.

Mis on Tagasi Kooli?

Tagasi Kooli on kodanikualgatus, kes kutsub inimesi erinevatelt elualadelt Eesti koolides külalistunde andma. Oma olemuses on see üks 45 minuti pikkune koolitund, kus inimene saab jagada oma teadmisi ja kogemusi ükskõik, millisel teemal.

Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta lõpul on tehtud üleskutse ka laulu- ja tantsupeo liikumisega seotud inimestele koolitunde andma tulla. Keda sinna oodatakse?

Sel sügisel ja talvel ootame kõiki laulu- ja tantsupeolisi koolidesse tunde andma. Oodatud on kõik, kel oma lugu rääkida – koorijuht või dirigent, tantsija või tantsuõpetaja. Tunde andma ootame neid inimesi, kes tunnevad, et neil on jagada mõni konkreetne teadmine või oskus, mis on seotud laulu- ja tantsupeoga. Me võtamegi seda nii laialt, kui see tundub. Kui teil on midagi, mis on teid kõnetanud, ja soovite seda jagada, siis olete tundi andma oodatud.

Kuidas endast märku anda saab?

Kirja saab end panna laulupidu.ee veebilehel, kust leiab vajaliku registreerimisvormi. Seal küsime konktaktandmeid ja teemat, millest soovitakse rääkida. Samuti saab välja pakkuda endale sobiva ajaperioodi, millal teile sobiks tundi anda. Soovime väga, et tunnid toimuksid veel sel aastal, kuid ootame kindlasti ka neid, kel soovi tunde jaanuaris anda. Registreerimine on avatud detsembri keskpaigani.

Miks on selline algatus vajalik ja ellu kutsutud?

Inimesed näevad ja kogevad maailma erinevalt. Usume, et iga külalistund rikastab koolielu, muudab seda huvitavamaks ja toob õpilaste ette erinevaid inimesi. Oleme kuulnud mitmeid lugusid, kuidas külalistunnid on inspireerinud õpilasi valima tulevikus seda teed, mida külalisõpetaja tutvustamas käinud on. Paljud neist ei teagi, milliseid võimalusi on.

Kui palju inimesi käib külalistunde andmas?

Meie kaudu käib igal aastal külalistunde andmas üle 2000 inimese. Siinne süsteem on Euroopas kindlasti väga unikaalne, mis võimaldab eri inimestel klassiette tulla. Koolitunnid on väga väärtuslikud, millest õpetaja annab ära ühe oma tunni. Seetõttu julgustame ka õpejaga eelnevalt natukene konsulteerida, kes nad on ja mida nad juba teinud on.

Mida koolitunni andmine külalisõpetajale anda võiks?

Tagasi kooli minnakse vabatahtlikuna. Läbi aegade olen mina kuulnud kõige rohkem inimesi, kes ütlevad, et see aitas neil läbi mõtestada iseenda kogemust. Kui sa pead minema 3. klassi ette, siis sa pead hoolikalt mõtlema, mida ja kuidas sa neile räägid ning mis on sinu kogemusest see huvitav osa. Läbi sellise reflektsiooni õpib inimene end tundma. Teiseks arvan, et kontakt erinevate noortega on oluline väärtus omaette.

Täispikka intervjuud Teibi Tormiga saab järele kuulata Klassikaraadio erisaatest „Laulupeo nähtamatud lood“ siit.

Tagasi Kooli külalistunnile saab registreerida siin.