Näitus laulupeomärkidest jõuab trükisele

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis oli 20. juunist kuni 15. oktoobrini avatud kommenteeritud näitus üldlaulupidude märkidest „Laulupidu 1869 – 2019. Kommenteeritud märgid“. Näitust külastas sel perioodil ca 2500 inimest, muuseumil on plaanis jäädvustada materjal ka trükisena.

„Näituse eesmärk oli mitte jääda nostalgialainele, vaid kodeerida lahti nähtused. Rõõm on tõdeda, et see toimis suurepäraselt ja suutsime publikut uue infoga üllatada,“ ütles ETDMi direktor Kai Lobjakas. Nüüd on muuseumil plaan panna näituse sisu ka trükisele, et seda tulevikus lihtsa vaevaga uuesti jagada ja näidata saaks.

Laulupidude seost disainiga saab käsitleda väikevormide kaudu nagu kostüümid, lipud, vimplid, maskotid jms. Kõige rohkem on publik aga kokku puutunud rinnamärkidega, mille kujundus on tuttav nii trükistelt kui ka teistelt formaatidelt. ETDMi galeriis sai just seetõttu näha nende visuaalse identiteedi kesksete elementide, sümbolirohkete märkide lahtikodeeringuid, mis panevad kõnelema esmapilgul ehk märkamatud või oskuslikult kujunduslikuks tervikuks sulanud sümbolid, kirjatüübid ja muud detailid. Märkidel kujutatut on kommenteerinud graafiline disainer ja disainiajaloolane Ivar Sakk.

Märk on kontsentreeritud pildilise info allikas, mis räägib ajastu vaimust, ürituse olemusest ja aktuaalsetest moevooludest. Laulupidude märgid peegeldavad eri riigikordi, ideoloogilisi valikuid ning esteetilisi eelistusi. Tihti on ühel laulupeol kasutusel olnud erinevaid sümboleid, kuid üks keskseid kujundeid on lüüra, antiikse jumala Apolloni atribuut.

Rahvusliku identiteedi seisukohast ülioluliste sündmuste märkidel kujutatud sümboolika ja detailid on reeglina väga kõnekad, andes aimu nii poliitiliste ja kultuuriliste eripärade, ajastuspetsiifiliste kujundusvõtete kui ka väärtushinnangute muutumisest läbi aja.