Eestist kaugemalt registreerus laulu- ja tantsupeole 86 kollektiivi

Eestist kaugemal tegutsevate laulukooride ja tantsurühmade huvi osaleda XXVII laulu- ja XX tantsupeol on suurem kui kunagi varem. XXVII laulupeole on end kirja pannud 19 riigi 54 ning XX tantsupeole 16 riigi 32 külaliskollektiivi.

Väliskoore, mille lauljad ei ole eestlased, on peole registreerunud 25, lisaks veel kolm puhkpilliorkestrit. Väliseesti koore on kirjas 26. “Võrreldes varasemate pidudega hakkab silma, et väliseesti koorid on muutunud suuremaks. Rõõmustavalt palju on ka selliseid koore, kes varem pole laulupeol käinud, näiteks Ühendkuningriigi eestlaste ühendkoor või Prantsusmaa eestlaste laulupeokoor,” ütles külaliskollektiivide kuraator Kaija Velmet. Kuraatori sõnul on rõõmustav seegi, et peole on end kirja pannud kuus meeskoori ja kaks poistekoori.

XX tantsupeole on end juba varasematel pidudel käinud välisrühmade kõrval kirja pannud täiesti uued rühmad näiteks Türgist, Saksamaalt ja Tšehhist. “Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva rahvusvahelise mastaabiga pidustused on üle maailma kasvatanud külaliskollektiivide huvi nii laulu- kui ka tantsupeo vastu. Näiteks Soomest soovib XX tantsupeole tulla koguni kuus rühma, kokku üle saja tantsija,” ütles tantsupedagoog ja XX tantsupeo väliseesti rühmade kuraator Angela Arraste.

Kuraatorite sõnul on nende peamine roll olla külaliskollektiividele info vahendajaks ja tõlgendajaks. “Mõni rühm soovib endale mentoriks kindlat tantsuõpetajat, teine rühm uurib muusika kättesaadavuse kohta ning kolmas sootuks, kuidas ja mis ajaks on ülevaatuse videot vaja,” toob Arraste näiteid küsimustest, millega tema poole pöördutakse. “Vahel on vaja aidata suhelda Eesti hotellide ja bussifirmadega või soovitada reklaamibüroosid, kust võiks rongkäiguks silte tellida. Praegu küsitakse palju, millal saabuvad laulikud,” lisab Velmet omalt poolt.

Suurem osa peoeelsest suhtlusest toimub külaliskollektiividega e-kirja ja telefoni teel. Ette on tulnud ka juhuseid, kus mõni kollektiivijuht on sattunud Eestisse ja palunud siis ka eraldi kokkusaamist.

Ühe uue algatusena korraldab Tantsupeomuuseum tänavu 15. – 20. augustini väliseesti tantsukollektiivide juhtidele Kihnus ja Pärnus suvekursuse. “See annab võimaluse teada saada, kuidas saaksime omalt poolt neile kõige enam toeks olla. Soovime, et Tantsupeomuuseumi juurde tekiks väljaspool Eestit tegutsevate tantsukollektiivide ühendus, mille eesmärgiks kohtuda koolitustel iga 2-3 aasta tagant, vahetada kogemusi ning luua tihedamaid sidemeid,” lisas Arraste.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm“ toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil neljapäevast pühapäevani, 4.-7. juulil 2019. aastal. Laulupeo peadirigent on Peeter Perens, tantsupeo pealavastaja on Vaike Rajaste ning rahvamuusikapeo loominguline juht on Juhan Uppin.