Kuraator aitab peo tervikuks siduda

Teekond laulu- ja tantsupeoni koosneb paljudest erinevatest osadest, mis kõrvalseisja jaoks justkui kellavärgina taustal toimub. Lisaks kunstilisele toimkonnale valmistavad pidu ette üle Eesti maakondades toimetavad kuraatorid, kes on ühenduslüliks korraldusmeeskonna ja kogukonna vahel. Uurisime teist korda Võru maakonna kuraatorina laulu- ja tantsupeole teekonda alustavalt Aigi Pallilt, mis on tema peamisteks tööülesanneteks ja mis kuraatoreid tegutsema inspireerib.

Kuraatorite tööperiood algas aprillis toimunud kuraatorite infopäevaga, mis märgib nende jaoks ühtlasi ka peoni viiva teekonna algust. Infopäeval selgitati kuraatoritele seda, mida järgmised 1,5 aastat peoks valmistumise protsessis toovad, millised on kuraatorite tööülesanded ning milliseid väärtuseid, sõnumeid ja mõtteid saabuv pidu endas kannab.

Võrumaa kuraator Aigi Palli sõnul on juubelipeo juhtmõte „Minu arm“ väga liigutav. „Laulu- ja tantsupeo traditsioon on meie rahvuse ja kultuuri üheks kõige suuremaks sümboliks. Saabuva peo juhtmõte kannab endas laulu- ja tantsupidude traditsiooni ajalugu, võimaldab vaadata tagasi ja mõelda sellele, mis on meid läbi nende aastate siia toonud. See on väga ilus mõte, mis ka kuraatoreid tegutsema inspireerib,“ selgitas Võrumaa kuraator juhtmõtte tähendust.

Võrumaal tegutsev Aigi Pall jõudis laulu- ja tantsupeo kuraatoriametini XII noortepeo ajal ja on oma maakonna kollektiividele toeks ka juubelipeo ettevalmistustes. Palli sõnul on maakondades toimetavad kuraatorid piltlikult öeldes olulisteks hammasratasteks kogu süsteemis, mis hoiavad peo erinevad tükid koos ja toimivana. „Meie ülesanne on pakkuda tuge kohalikele kollektiividele ja peo korraldustoimkonnale kõiges, mis on peoks valmistumisel oluline,“ võtab Pall kokku kuraatori peamised tööülesanded.

Kuraatori ülesandeks on hoida suurt pilti, kollektiive kuulata ja neid peoks valmistumisel igakülgselt toetada. Seda nii murede kui rõõmsate uudiste puhul, hoolitsedes nii õppematerjalide kohale toimetamise kui peoaasta alguses toimuvate liigiproovide ettevalmistamise eest. Ehkki kiirem tööperiood ootab kuraatoreid uue aasta alguses, mil toimuvad liigiproovid, käib usin ettevalmistustöö juba praegu.

Aigi Pall julgustab kollektiivide juhte kuraatoritega suhtlema ja neile omapoolseid ootuseid edasi andma. „Hoidke kontakti ja suhelge enda maakonna eest vastutava kuraatoriga. Teades kollektiivide vajadusi, ootusi ja soove, saame ka enda tööd parimal võimalikul moel teha,“ julgustab Pall kollektiivide juhte.