Rahvarõivaste kandmisest XX tantsupeol

XX tantsupeo ettevalmistusprotsess on täies hoos, esimene osa tantsujuhtidele mõeldud repertuaari õpetamise seminaregi juba edukalt selja taga. Tantsupeoks valmistumise üks oluline osa on ka rahvariiete korrastamine ning peoks ettevalmistamine.

Rahvariietele on palju tähelepanu pööratud kõigil tantsupidudel selle traditsiooni 85 aasta pikkuse ajaloo jooksul. Nii on XX tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste sõnul sarnaselt näiteks 2014. aasta üldtantsupeoga “Puudutus” ja 2017. aasta noortepeoga “Mina jään” ka sel korral osalemistingimustes toodud välja autentsete rahvariiete kandmise nõue nii peol kui ka ettetantsimistel.

“Autentsuse all on peetud ennekõike silmas riidekomplektide kihelkondlikku päritolu, milleks peol ei ole kindlasti linased suvised stiliseeritud kleidid-seelikud,” selgitab Rajaste. Küll aga kasutatakse rahvarõivaste valmistamisel sageli tänapäevaseid materjale ning kui näiteks kõrgete tanude asemel on otsitud arhiividest ja muuseumidest teisi sama kihelkonna peakatteid, mis on tantsimiseks mugavamad, ei ole see kunagi keelatud olnud.

Oluline on ka märkida, et juba tegutsevatel rahvatantsurühmadel on üldjuhul sobilikud rahvarõivakomplektid olemas ning kui need on varasemate pidude ajal kasutuses olnud, siis sobivad need ka sel korral selga panna. “Nii rahvariidekomplektide kui vattide-kuubede osas on meil nüüd loodud e-turg meie kodulehel paremaks infovahetuseks, et oleks võimalus kokku viia kollektiive, kellel mõningaid rõivaid üle või puudu ning seeläbi leida lahendusi, et kõik saaksid tantsupeol kauneid rahvarõivaid kanda,” lisas Rajaste.

Niisamuti on viimaste pidude eel toimunud eraldi rahvariide-alaseid seminare, Rahvakultuuri Keskuses tegutsenud rahvarõivaste valmistajate kool ning tantsuväljakul on olnud kohal Eesti Rahva Muuseum, et anda nõu ning aidata esinemisriideid peo ajal kohendada.

“Sarnased tegevused on plaanitud ka seekordse peo eel ja ajal. Oleme hea meelega kõigile valmis selgitusi jagama ja abistama, kus saame ja oskame. Samuti oleme tänulikud info jagamisel, et rahvatantsupeoks valmistujaid igati toetada,” kinnitas XX tantsupeo pealavastaja.