Dirigendipuldi ideevõistlusel osaleb 16 tööd

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ning Eesti Arhitektuurikeskuse MTÜ märtsi algul välja kuulutatud Tallinna lauluväljaku uue dirigendipuldi ideekonkursile laekus 16 tööd.

Ideevõistluse žürii koguneb juuni alguses. Lisaks žüriile kaasatakse otsustusprotsessi eksperdid, kelle abil selgitatakse võitjatöö välja hiljemalt selle aasta juulis. Ideekonkursi eesmärk on leida tänapäevane ja väärikas lahendus Tallinna lauluväljakule uue dirigendipuldi loomiseks.

Kui võitjatöö selgub, alustatakse projekteerimise ja tootmisega. Eesmärk on ehitada uus dirigendipult valmis 2019. aasta suveks, mil laulupidu tähistab oma 150. juubelit. Kõikidest võistlusele laekunud töödest korraldatakse sügisel näitus, et huvilised saaksid pakutud ideelahendustega ja dirigendipuldi makettidega tutvuda.

Dirigendi ja ideevõistluse žüriiliikme Raul Talmari sõnul on tööde hindamise peamine kriteerium dirigendipuldi vastavus nii esteetilistele kui ka dirigendi tööks vajalikele ootustele. „Uus dirigendipult peaks olema väljanägemiselt inspireeriv, aga teisalt võimalusterohke ja funktsionaalne dirigendi tööks. Dirigentide jaoks on pult töö tegemise koht, kus peab tekkima kindel tunne ja võimalus enda tööle keskenduda. Unustada ei saa ka seda nimetut elementi, mis dirigendipuldist meile väga olulise sümboli teeb,“ märgib Talmar.

Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järgi sõnul tegid ideevõistluse arhitektidele ja disaineritele küllaltki keeruliseks ning aeganõudvaks dirigendipuldi tehnilised nõuded. „Olulisena võib välja tuua puldi mitmetasandilisuse ja kõrguse reguleerimise võimaluse. Loodame, et leiame dirigendipuldile esteetiliselt paeluva ja praktiliselt toimiva lahenduse,“ sõnas Järg. Kuna pult jääb Tallinna lauluväljakule ja on avalikkusele nähtav ka laulupidude vahelisel ajal, siis on žürii üks hindamiskriteerium puldi ilmastikukindlus.

Võistluse peapreemiafond on kokku 12 000 eurot, millest esimese preemia suurus on 5000, teine preemia 4000, kolmas 2000 ja ostupreemia 1000 eurot. Kogu auhinnafond makstakse välja hiljemalt ühe kuu jooksul pärast võitja selgumist.

Ideekonkursi žüriisse kuuluvad Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskuse MTÜ juhataja), Peeter Laurits (Eesti Laulu- ja Tantsupeo peakunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee algatas arhitekt Argo Peever.