Juubelipeo tuli liigub läbi kõigi Eesti maakondade

Tuletulemine on traditsiooniline laulu- ja tantsupeole eelnev pidulik rännak laulu- ja tantsupeo tulega Tartust Tallinnasse. XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ eel toimub tuletulemine kaheksandat korda ning tuli on teel 1. juunist – 4. juulini 2019.

XXVII laulu- ja XX tantsupeo tuletulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab tuletulemise traditsioon 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline tuletulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

Tuli liigub läbi terve Eestimaa. „Tuli on teel 33 päeva ja liigub läbi kõigi maakondade. Kõigil päevadel külastatakse tulega märkamist ja märkimist väärivaid kultuuriloolisi paiku. Iga maakond korraldab tule vastuvõtmiseks ka piduliku sündmuse, et võimalikult paljudel inimestel oleks võimalik tulega kohtuda,“ räägib Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teabejuht Sten Weidebaum.

Tuli liigub läbi maakondade piduliku laulu- ja tantsupeo tõrvikuga, mis läbis teekonna Tartust Tallinnasse ka esimesel korral 50 aastat tagasi. Sel korral on laulu- ja tantsupeo tõrvik kesksel kohal ka peakunstnik Peeter Lauritsa loodud visuaalses maailmas.

Tuleteekond saab alguse 1. juunil Tartust, kus XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ kunstilised toimkonnad päikesetõusul laulu- ja tantsupeo tule Eesti Rahva Muuseumi pargis süütavad. Rännakut läbi Eestimaa alustab tuli Saaremaalt, olles teel 33 päeva.

Tuletulemise korraldamisel on olnud erinevaid eestvedajaid ja varasemalt on tuli liikunud kindlaks määratud teekonnal. „Mäletame hästi 2014. aastal toimunud tule teekonda teekonda jalgratastel, mida korraldasid vaprad Tartu koorid „Emajõe laulikud“ ja „Akadeemiline Emajõgi“.“ Sel korral on tuli maakondade hoida, kus see võetakse kohalike poolt vastu omal viisil ja kodupaika kõige paremini tundes.

Iga maakond annab peotule järgmisele üle kahe maakonna piiril. Igas maakonnas viibib peotuli kuni kolm ööpäeva. Maakondades korraldavad tuletulemist laulu- ja tantsupeo maakondlikud kuraatorid, mistõttu saab seekordne tuletulemine olema igas maakonnas oma nägu.

„Julgustame inimesi maakonna kuraatorile märgilistest paikadest, kuhu tuli võiks jõuda, märku andma,“ edastab Weidebaum korraldajate ülekuste ning lisab, et iga inimene võiks mõelda, mis on see „Minu arm“, mida just tema kodupaigas märgata.

Tuleteekond lõpeb 4. juuli õhtul Tallinnas, Kalevi staadionil, kus kell 19.00 algab XX tantsupeo esimene etendus.

Tuli Eesti maakondades 1. juuni  – 4. juuli 2019:

2.-3. juuni Saaremaa

4. juuni Hiiumaa

5.-6. juuni Läänemaa

7.-8. juuni Raplamaa

9.-11. juuni Pärnumaa

12.-13. juuni Viljandimaa

14.-15. juuni Valgamaa

16.-17. juuni Võrumaa

18.-19. juuni Põlvamaa

20.-21. juuni Tartumaa

22. juuni Tartu linn

23.-24. juuni Jõgevamaa

25.-26. juuni Ida-Virumaa

27.-28. juuni Lääne-Virumaa

29.-30. juuni Järvamaa

1.-3. juuli Harjumaa

3.-4. juuli Tallinn