Juubelipeoni jääb aasta

Aasta enne suurt pidu annavad laulupeo kunstiline juht Peeter Perens ning tantsupeo idee autori ja pealavastaja Vaike Rajaste ülevaate, kuidas peoks valmistumine on läinud ning mis sügisest kõiki kollektiive veel ees on ootamas.

Laulupeo peadirigent Peeter Perensi sõnul on tulevast pidu korraldatud juba peaaegu kaks aastat ja tänaseks on suur osa ettevalmistustest tehtud. Kava on koos, dirigendid paigas ja suur osa õppematerjalidest valminud ning kollektiivideni toimetatud. Hiljemalt septembri alguses jõuavad kollektiivideni veel viimased õppematerjalid, sh valikkooridele mõeldud laulik.

Laulupeo repertuaar on loodud ja sügisest saavad laulupeole kirja pannud koorid alustada õppeprotsessiga. Perens julgustab lauljaid juba varakult repertuaari ka pähe õppima. See loob laulukaare all tugevama kontakti dirigendiga.

“Me loodame, et laulupeo repertuaar valmistab lauljatele ja koorijuhtidele palju rõõmu ja on ühtlasi ka nii muusikalises kui sisulises mõttes arendav. Loodetavasti leitakse sealt uusi ideid ja sõnumeid.“

Kõiki laulupeole kirja pannud kollektiivide juhte ootavad sügisel ees seminarid. Koorijuhtidele mõeldud seminarid toimuvad selle aasta oktoobri lõpus ja novembri alguses. Järgmise aasta jaanuarist algavad maakondlikud eelproovid. Kõikide seminaride ajakava leiab laulu- ja tantsupeo kodulehelt (www.laulupidu.ee). Registreerimine toimub laulu- ja tantsupeo elektroonilises registris (register.laulupidu.ee).

Tantsupeo idee autori ja pealavastaja Vaike Rajaste sõnul käib suve hakul kibekiire töö peo ettevalmistamisega. Suvekuudel lindistatakse tantsupeol kõlavaid teoseid. Varasemalt pidudel kõlanud lood saavad uue ja värske helikuue. Salvestatud muusika põhjal antakse välja heliplaat, mille järgi tantsurühmad saavad sügisel tantse õppima hakata.

Tantsud on valmis. Nüüd tegeleb lavastusmeeskond usinalt ka tantsude väljakujooniste loomisega. Neid luues peetakse silmas, et Kalevi staadionile tekkivad mustrid oleksid võimalikult eriilmelised ning et tantse peaks võimalikult vähe muutma. „Eks veidi tantsud ka muutuvad, kuna tantsijad tantsivad väljakul erinevaid mustreid ja samuti peavad nad väljakule jõudma ja ära liikuma,“ ütleb Rajaste ja lisab, et esimesed joonised ja mõtted on juba jõudnud paberile.

Sügiseks on valmimas võimlejate kavade ja ka tantsukirjelduste teine raamat. Septembri alguses toimuvad ühtlasi ka seminarid tantsujuhtidele ja võimlemiskollektiivide juhtidele. Oluline kuupäev kollektiivide juhtidele on ühtlasi 13. oktoober, kui Salme Kultuurikeskuses esitletakse kogu peo repertuaar. Septembrist jaanuarini on tantsurühmadel hoogne tantsude õppimisperiood, sest repertuaarihulk on päris suur. Esimesed eelproovid toimuvad alates jaanuari keskpaigast.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm“ toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil neljapäevast pühapäevani, 4.-7. juulil 2019. Neljapäeval ja reedel annavad rahvatantsijad Kalevi staadionil kokku kolm etendust ning toimuvad rahvamuusikute kontserdid. Laupäev on rongkäigu päralt, millele järgneb laulupeo 1. kontsert “Õpetajale”. Pühapäeval toimub laulupeo 2. kontsert. Laulupeo peadirigent on Peeter Perens, tantsupeo pealavastaja on Vaike Rajaste ning rahvamuusikapeo loominguline juht on Juhan Uppin.