Selgus dirigendipuldi ideekonkursi võitja

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ja Eesti Arhitektuurikeskuse MTÜ poolt väljakuulutatud ideekonkursile uue dirigendipuldi leidmiseks esitati 16 võistlustööd. Žürii valis võitjaks Martin Ausi ja Andres Truusi ideekavandi nimega „Risttee“, mille järgi valmib 2019. aasta suveks Tallinna lauluväljakule uus dirigendipult.

Eesti Kooriühingu juhatuse esimehe ja žüriiliige Raul Talmari sõnul on dirigendipult unikaalne objekt, mille peamine eesmärk on olla funktsionaalne töökoht dirigendile. Võidutöö oli tema sõnul kõige dirigendipärasem. „Mulle meeldis selle lihtsus ja tehniline nutikus, mille peale ei osanud varem tullagi,“ rääkis ta.

Eesti Arhitektuurikeskuse MTÜ juhataja Raul Järgi sõnul on võidutöö lihtne ja põhjamaine ning lahendas kõige otsesemalt ideekonkursi ellukutsumisest ajendatud probleemi.

Võidukavand näeb uut dirigendipulti lihtsa disainiga, meenutades ristteed või X-tähte, mis on asetatud püsti. Harud on erineva pikkusega, kõrgema haru otsas paikneb dirigent ja keskmine osa on kõnede pidamiseks. Ülemine haru on liigutatav üles-alla, see on ka oluline tehniline erinevus võrreldes vana puldiga. Kavandi järgi valmiv dirigendipult saab olema heledates toonides.

Võidutöö autor Martinil Ausil oli selge eesmärk teha funktsionaalne ja teostatav lahendus.  „Mida lihtsam seda kenam, et ei varjutaks laulupidu,“ ütles Aus. Dirigentide sõnul polnud vana puldi konstruktsioon alati kindel, suurema tuulega või järsemaid liigutusi tehes pult loksus. Uue puldi lahendusel peetakse silmas, et see oleks turvaline ja looks dirigendile ka füüsilise kindlustunde.

Uus dirigendipult valmib 2019. aasta suveks, mil laulupidu tähistab oma 150. juubelit. Kõikidest võistlusele laekunud töödest korraldatakse sügisel näitus, et huvilised saaksid pakutud ideelahendustega ja dirigendipuldi makettidega tutvuda.

„Vana dirigendipulti ei viida vanarauaks,“ ütles Raul Järg. Praegu kasutuses olev dirigendipult valmis 1960. aastal koos Tallinna laululavaga. See jääb laulupeo üldalale nähtavale kohale ning sellest saab oluline vaatamisobjekt.

Ideekonkursi žüriisse kuulusid Raul Talmar (Eesti Kooriühingu juhatuse esimees), Hirvo Surva (Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu liige), Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskuse MTÜ juhataja), Peeter Laurits (Eesti Laulu- ja Tantsupeo peakunstnik), Rasmus Puur (dirigent), Pent Talvet (disainer) ja Alvin Järving (arhitekt). Konkursi idee algatas arhitekt Argo Peever.