Piduehted saavad külge ka laulu- ja tantsuväljak

Loetud päevadel enne laulu- ja tantsupidu käib vilgas viimistluse andmine mitte üksnes lauludele ja tantsudele, vaid viimase lihvi saab ka väljakute visuaalne pool, mille kujundus lähtub peo graafilisest identiteedist, värvidest ja vormist.

Lauluväljaku kujunduse peakunstnik Martin Rästa toob välja, et nii laulu- kui ka tantsupeo kujunduste koloriidis domineerib punakaspruun toon, mis on laen XIX sajandi fotode seepiatoonist. Pruunile lisab Rästa sõnul jõudu ja värskust meresinine vastandtoon ning neid mõlemaid toetab neutraalselt mahe beež. Juubelipeo koloriit on soe ja sõbralik ning näitab samas piisavalt iseloomu, et olla äratuntav ja meeldejääv, nagu üks hea pidu olla võikski.

Kuigi eeloleva laulupeo suurimaks ehteks on vast äsja uuenduskuuri läbi teinud laululava ise, saab väljak täiendust ka Martin Rästa ja Kino maastikuarhitektide Karin Bachmanni ja Mirko Traksi poolt loodud dekoratsioonide näol.

“Väljaku kujunduses on kasutusel kolmnurkadest koosnev muster, mis on küll kaasaegse joonega, kuid põhineb rahvamustritel ning viitab sümboolselt laulu- ja tantsupeo väga erinevate osalejate koostööle. Lavakujunduselemendid ei püüa “üle laulda” osalejate peorõivastust, vaid pigem sõlmivad need üldpildi tervikuks. Seejuures ei ole lauluväljaku olulisimaks kaunistuseks mitte graafilised elemendid, vaid osalejad,” iseloomustab Rästa lauluväljaku kujundust.

Tantsuväljaku kujunduse kontseptsioon kätkeb endas selle autori Kristjan Suitsu sõnul, nagu tantsupidugi, maa eri liike. “Minu arhitektuurilise lahenduse kandev idee seisnebki inimestes maalähedaste assotsiatsioonide tekitamises,” kommenteerib Suits idee tagamaid.

Peamiselt muusikute lava ja selle tellingkonstruktsioone katvate dekoratsioonide põhimaterjalina on kasutuses kümne kilomeetri jagu puitu, mille hulgas saab taaskasutatud ka Estonia teatris vabariigi aastapäeva vastuvõtu lava ja kätlemisruumi ehtinud puitmaterjal. Täiendavalt kaunistavad tantsuväljakut ka 400 potitaime. Kujunduse 12-liikmelise paigadusmeeskonna töö teeb aga väljakutsuvaks Kalevi staadioni tihe tantsuproovide ajagraafik ning oma mõju avaldavad ka väljaku nõlvad. Viimaste detailidena saab tantsuväljakul tehtud kõigi äärte-veerte viimistlus.