Laulu- ja tantsupeo alguseni
16päeva 14tundi 30minutit 32sekundit
thumbnail

Tartu laulupidu 2019

20.06.2019
Laulupeo 150. sünnipäeva tähistatakse Tartus 20.–22. juunil 2019.

Tartu laulupeo peakontsert, mille südames on just täna ja praegu armastatud laulud, toimub 22. juunil 2019 kell 18.00 Tartu lauluväljakul. Enam kui 8000 lauljat lasteaedade mudilastest vanaisadeni esitavad Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma jpt muusikat.

Tartu laulupeo peakontserdile eelneb sünnipäevapidustustel esinejate – nii koorilauljate kui rahvatantsijate – rongkäik läbi linnasüdame.

Päev varem, 21. juunil 2019 tähistab Tartu laulupeo sünnipäeva festivalipäevaga.
Juba 21. juuni hommikul kuulutavad peo avatuks puhkpilliorkestrid nagu päris esimeselgi korral 150 aastat tagasi. Päeva teise poole täidavad eripalgelised „ajasrändamise” kontserdid ning tantsupidu.

Laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine algab tegelikult aga veelgi varem ehk 20. juunil, kui Tartu 2019. aasta laulupidu ja XXVII laulupidu ulatavad teineteisele käe ja koostöös sünnib eriline avakontsert erilises paigas – taastatavas eestlaste laulupeokirikus, Tartu Maarja kirikus, kust kõik kord alguse sai.

Laulupidu on tuhandeid ja tuhandeid esinejaid köitev muusikapidustus, kus astuvad üles selleks spetsiaalselt ettevalmistunud laulukoorid ja puhkpilliorkestrid. Eesti laulupidudel esitatakse peamiselt emakeelset muusikat nii tänastelt kui eilsetelt heliloojatelt.

Esimene üle-eestiline laulupidu toimus 1869. aastal Tartus. Tänaseks päevaks on üle viie aasta toimuvad laulupeod kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Laulupidu on oluline Eesti rahva ja tema identiteedi ärataja, kujundaja ja hoidja – ei ole vist eestlast, kes laulupidusid eriliseks ja armsaks ei peaks, nendeks aega ei leiaks ja koju ei jõuaks. Nendel pidudel oleme kõige paremad eestlased.

Tartu 2019. aasta laulupeo muusikaline juht ja peadirigent on Triin Koch.