Algasid üle-eestilised eelproovid

Laulupeo eelproovid jagunevad enamalt jaolt kaheks ja kõik peole registreerunud kollektiivid osalevad mõlemal eelproovil. Mõlemas eelproovis harjutatakse oma liigi repertuaari. Lisaks jaotatakse mõlema eelproovi vahel ära ka ühendkooride repertuaari kuuluvad laulud, mida ühiselt harjutatakse.

Laulupeo peadirigent Peeter Perens ütleb, et eelproovide eesmärk on repertuaari ühine harjutamine peol juhatavate dirigentide käe all. “Loodan, et eelproovid on kooridele ja orkestritele mitte ainult võimalus ühiseks harjutamiseks vaid ka inspiratsiooniks teel laulupeole.”

Eelproovideks soovib Perens, et iga laulja, võtaks sinna kaasa oma ettevalmistatud panuse, millega ühiselt proovis edasi juba töötatakse. „Kui igaüks meist on hästi proovideks valmistunud, siis on ka ühisest muusikategemisest sündinud rõõm ja energia kordades suurem,“ lisas Perens.

Tantsupeo eelproovid toimuvad samuti kahes osas. Esimestes eelproovides jagavad liigijuhid kollektiividele täiendavaid soovitusi ja näpunäiteid. Teises eelproovis vaadatakse ka tantsude seda poolt, mis on oluline väljakute planeerimisel.

Tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste soovib, et kollektiivid tunneksid eelproovides tantsudest rõõmu ja mõistaksid nende sisu. „Ma soovin, et nii tantsuõpetajad kui tantsijad jõuaksid tantsu ja mõtete sisse, mida selle peoga öelda on tahetud. Tantsida ei ole vaja pelgalt sammu, vaid seda, mis on selle tantsu sees. Emotsioon peaks olema see, mis sealt välja peaks õhkuma,” rääkis Rajaste.

Eelproovide korralduse eest hoolitsevad 19 laulu- ja tantsupeo maakondlikku kuraatorit. Proovide läbiviimise eest hoolitsevad laulu- ja tantsupeo liigijuhid ning assistendid.

Laulupeo eelproovide ajakava ja lisainfo leiab siit.

Tantsupeo eelproovide ajakava ja lisainfo siit.