Koorijuhid üle Eesti on oodatud repertuaariseminaridele

XXVII laulupeo “Minu arm” peadirigent Peeter Perensi sõnul on aktiivne töö laulupeo repertuaariga üle Eesti alanud. Ettevalmistusprotsessi olulise osana toimuvad peole registreerunud kollektiivide dirigentidele alates oktoobri lõpust seminarid.

Laulupeo repertuaari kuuluvate teoste sõnumeid selgitati juba kevadel toimunud esitluskontserdil. Sügisel toimuvad seminarid on sellele loogiline jätk, pakkudes head võimalust Eesti koorijuhtidele laulda laulupeo dirigendi juhatusel läbi kõik repertuaari nõudlikumad teosed ning kogeda neid nö omal nahal. “Iga teosega töötamiseks on varutud piisavalt aega ning vajadusel saab küsida nõuandeid, kuidas üht või teist kohta oleks tark dirigeerimistehniliselt lahendada,” selgitas Perens.

Seminaridel tegeletakse süvendatult liigirepertuaariga ehk teostega, mis puudutavad iga konkreetset kooriliiki. Lisaks sellele keskendutakse veel kahele ühendkoori teosele: Pärt Uusbergi “Igaviku tuules” (juhatab Pärt Uusberg) ja Gustav Ernesaksa “Kuulajale” (juhatab Peeter Perens). Koorijuhtidest moodustuvale koorile on abiks vastavat soovi üles näidanud spetsiaalsed seminarikoorid.

“Mainitud kooridele on see kindlasti hea võimalus harjutada repertuaari laulupeo dirigentide käe all. Loodan, et seminarilt saadud teadmised jõuavad koorijuhtidelt ka kõikide peoks valmistuvate lauljateni,” lisas Perens. Ühtlasi on seminaril osalemine üheks eeltingimuseks laulu- ja tantsupeo toetusprogrammist dirigendi õppestipendiumi taotlemiseks. Seminaridele registreerumine toimub laulu- ja tantsupeo elektroonilise registri kaudu (register.laulupidu.ee).

Eelproovid algavad 2019. aasta kevadel

Laulupeo kunstiline toimkond on sügise hakul aktiivselt tegelenud ka eelproovide graafikute koostamisega. “Eelproove saab olema ligi 800, seega võib ette kujutada, milline pusle nende kokku sobitamine on. Praegu saavad graafikud viimast lihvi ning jõuavad varsti asjaosalisteni,” kinnitas laulupeo peadirigent. Maakondlikud eelproovid ja ettelaulmised algavad 2019. aasta varakevadel.

Nii peoks valmistuvatel dirigentidel kui ka lauljatel soovitab Peeter Perens hoida silma peal laulupeo kodulehel, kust leiab kõige värskema info nii toimuvate seminaride täpsete aegade ja toimumiskohtade kui ka selle kohta, millal toimuvad maakondlikud eelproovide ja ettelaulmised.