Vaike Rajaste: nüüd on aeg tantsude õppimiseks

Kui suvel oli põhirõhk tantsupeo muusika salvestamisel, siis sügisest said taas hoo sisse viimased õppeseminarid ning kohale toimetati viimased õppematerjalid. “Nüüd on kollektiividel aeg asuda tantsusid õppima,” vaatab sügisele otsa XX tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste.

Esimesed seminarid tantsujuhtidele toimusid aasta alguses, märtsis. Septembris toimusid viimased tantsujuhtidele mõeldud seminarid Tallinnas ja Tartus. Õppeseminaridele panid punkti septembri viimasel nädalalõpul toimunud võimlejate seminarid.

Järgmisena ootab kollektiive ees õppeprotsess, et siis juba edukalt eelproovidest osa võtta. “Praeguse ja tulevaste eelproovide vahel teeme tantsujuhtidele veel ka paar mentorseminari, et anda täiendavat nõu ja vastata õppetöö käigus tekkinud küsimustele,” selgitab Vaike õppeprotsessi edasist kulgemist.

Tantsurühmadele mõeldud eelproovid toimuvad 2019. aasta alguses vahemikul jaanuar kuni aprill. Kui esimeses eelproovis toimub ettetantsimine ja töö repertuaariga, siis teises eelproovis toimub ettetantsimine hindele. Kõikide eelproovide täpsed ajad selguvad oktoobris.

Selleks, et tantsujuhtidel ja kunstilisel toimkonnal kogu tantsupeo etendusest tervikpilt kujuneks, korraldatakse aga 13. oktoobril Tallinnas Salme kultuurikeskuses XX tantsupeo esitluskontsert, kus tantsitakse ette kogu tantsupeo kava. Täpselt nii nagu see hakkab järgmise suve tantsupeol välja nägema.

„Nimetame seda küll esitluskontserdiks, kuid sisuliselt on tegemist tantsupeo repertuaari ettetantsimisega. Tantsime kava sellises järjekorras, nagu see peaks välja nägema järgmisel suvel toimuval tantsupeol,“ selgitab Vaike. See annab arusaama, mis on hästi ja mis ei toimi. Lisaks on see hea võimalus tantsujuhtidele näha, milline on tantsupeo repertuaari tervikpilt ning kus lavastuses täpselt asuvad tema rühma(de) tantsud.

Esitluskontsert on plaanis läbi viia suvel salvestatud muusikaga. Kontserdile oodatakse kõiki peole registreerinud tantsujuhte. Registreerimine toimub läbi laulu- ja tantsupeo registri.

Sügiseks soovib Vaike kõigile kollektiividele innukust tantsude õppimisel. Küsimuste ja muredega võib jooksvalt alati liigijuhtide poole pöörduda, kes oskavad kirja või telefoni teel kõigile tantsusid puudutavatele küsimustele vastata. „Kui õppeprotsessi käigus tekib küsimusi, siis tasub sellele kohe õigest allikast vastus saada,“ julgustab Vaike abi küsima.

XX tantsupeo „Minu arm“ kunstilise toimkonna kontaktid leiab siit.