Sümfooniaorkester

Sümfooniaorkestrid on taas eraldi liigina laulukaare all esinenud 2007. aasta noorte laulupeost alates.
Ikka ja jälle oleme otsimas ja leidmas oma kohta sellel eestlaste suurimal muusikapeol. 2019. aasta laulupeo kava kokku seades on olnud soov tekitada üht terviklikku sisemise arenguga kulgemist. Vormiliseks toeks on 18. sajandil välja kujunenud sümfoonia vorm. See oleks justkui nelja eesti helilooja ühine teos laulupeole, millele viiendana lisandub kõiki mängijaid ühendava koondorkestri etteaste.
Esimese osa autor Jonas Tarm on noorema põlve helilooja, kes igapäevaselt elab ja tegutseb Ameerika Ühendriikides. Tema teos pealkirjaga „Päike laulab“ on inspireeritud pärimusmuusikast, mis asetatud omanäolisse kõla ja harmoonia keskkonda.
Teise osa autori Tõnu Kõrvitsa teos kannab rahulikumat meeleolu, olles väljapeetud nagu sümfoonia teisele osale kohane.
Kolmas osa on võetud eesti sümfoonilise muusika varasalvest. Selleks on Villem Kapi 1955. aastal valminud 2. Sümfoonia 3. osa Allegro. See on loodud traditsioonilises, sümfoonia 3. osale sobivas vallatus võtmes.
Neljanda osa on kirjutanud meie noorema põlvkonna üks silmapaistvamaid heliloojaid Ülo Krigul. See on pidulik finaal, pealkirjaks „Tornikella kaja“. Teos on kantud Veljo Tormise vaimust ning inspireeritud kantaadist „Tornikell minu külas“. Partituuri on lisatud ka tekstilugeja osa.
Koondorkestri loo autoriks on laulupeol debüteeriv Ardo Ran Varres. Tema teos „Eesti muinasjutt“ on kolmeosaline süit erineva karakteri ja esituskoosseisudega lühipaladest. 1 osa peategelaseks on puhkpillid, 2. osas keelpillid. 3. osas ühinevad puhk-, keel- ja löökpillid rütmiliselt võimsalt pulsseerivaks koondorkestriks.

Olen veendunud, et uudse kõla- ja rütmipildiga repertuaaris on sädet, mis mängija, dirigendi ja kuulaja teekonnale kaasa kutsuvad.

Lugupidamisega

Sümfooniaorkestrite liigijuht,

Hando Põldmäe


Avaldatud on partiid teostest, millel on avaldamiseks autori luba.
29.10.18 lisatud “Tornikella kaja” audiofail.
31.10.18 lisatud “Eesti muinasjutt” metsasarv I ja metsasarv II partii in Es
05.11.18 lisatud “Päike laulab” tööleht ja partiid klaverile
05.11.18 Villem Kapp lihtsustatud partiid
28.03.19 “Tornikella kaja” klaveripartii puhkpilli teemadega.

Päike laulab

autor: Jonas Tarm

Teos on kirjutatud XXVII laulupeole

Videod
Video Thumbnail
Päike laulab
Päike laulab

Sümfoonia nr 2, c-moll, 3. osa